Czym jest cyklofrenia?

Czy słyszeliście kiedykolwiek o chorobie o nazwie cyklofrenia? Jest to tak naprawdę rodzaj choroby psychicznej. W chorobie tej cyklicznie przydarzają się depresyjne fazy lub na przemian fazy manii oraz depresji. Nazwa ta zastąpiona została oraz określona jest mianem choroby dwubiegunowej. Być może spotkaliście się z tym określeniem.

O chorobie

Cyklofrenia jest chorobą, która charakteryzuje się cyklicznymi zmianami patologicznymi nastrojów. Mamy tutaj na myśli depresję, a więc smutek, przygnębienie, utraty chęci życia oraz manii, czyli podwyższonego nienaturalnie nastroju euforii, myśli wielkościowych, zadowolenia oraz skłonności do zachowań bardzo niebezpiecznych. Psycholodzy obecnie mianem choroby cyklicznej jednobiegunowej określają nawrót depresji. Z kolei choroba dwubiegunowa jest określeniem mówiącym o zmiennych stanach manii oraz depresji.

Jakie są przyczyny tej choroby?

W każdej chorobie kluczowe są jej przyczyny pojawienia się. W związku z tym jesteśmy bardzo ciekawi jakie są przyczyny choroby cyklofrenii. Czy zostały one określone i jasno usystematyzowane? Niestety nie jest tak kolorowo. Przekonajmy się o tym. Okazuje się, że jednoznaczna przyczyna afektywnej choroby jest wciąż nieznana. Jednak możemy stwierdzić, że na pewno ma tutaj ogromne znaczenie genetyka. Poza tym naukowcy sugerują, że związana jest ona z występującymi okresowo zmianami w poziomie naprawdę bardzo ważnych neuroprzekaźników. Możemy tutaj wymienić serotoninę, noradrenalinę, dopaminę oraz katecholaminę. Psycholodzy także biorą pod uwagę pewnego rodzaju mikro urazy mózgu. Jest to jedna z przyczyn powstawania afektywnej choroby. Wykazano również, że dużo większym zagrożeniem zachorowania na tę chorobę są obarczone samotne osoby, które są pozbawione społecznego wsparcia, doświadczając bardzo trudnych oraz stresujących wydarzeń.

Czym charakteryzuje się ta choroba?

Cyklofrenia charakteryzuje się hormonalnymi zaburzeniami, które są wydzielane w organizmie w stresowych sytuacjach. W trakcie badań także zauważono, że struktury mózgu ulegają zmianom. Niektóre ośrodki na przykład te, które są odpowiedzialne bezpośrednio za emocje powiększają się, co powoduje osłabienie znaczne efektywności. Czynności mózgu się stają nieskoordynowane.

W razie pojawienia się u nas niepokojących objawów, to od razu powinniśmy się skontaktować z lekarzem. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, które odeśle nas do lekarza specjalistycznego. Nie możemy liczyć na to, że objawy same przejdą i choroba ustąpi.