Czym jest liszaj twardzinowy?

Liszaj twardzinowy jest przewlekłym zapaleniem skóry. Objawia się on zmianami grudkowymi oraz zrogowaceniami skóry, które prowadzić mogą do uszkodzenia się tkanek. Jakie są jego bezpośrednie przyczyny? Jak walczyć z nimi oraz jak im zapobiegać?

Przyczyny oraz rodzaje liszaja twardzinowego

Wyróżniamy dokładnie dwa typy/formy jeśli chodzi o liszaj twardzinowy. W pierwszym występują twarde plamy owalne na skórze. Są one czerwone czy też fioletowe. Zmieniają następnie kolor na biały. Tenże typ wpływać może na narządy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne.

Drugi rodzaj tego liszaja to liszaj liniowy. Jak sama nazwa wskazuje powoduje on powstawanie linii bądź też smug skóry pogrubionej na rękach, twarzy czy też na nogach.

Jeśli chodzi o przyczyny to do tej pory nie określono przyczyn konkretnych choroby. Jest to jedna z grupy chorób, które są zwane autoimmunologicznymi chorobami. Powstają one gdy odpornościowy układ, który chroni zwykle przed zarazkami, powoduje zapalny stan skóry oraz także innych naszych narządów.

Objawy oraz diagnoza

Pamiętajmy, że liszaj ten występować może na przeróżnych częściach ciała. Objawami na pewno jest skóra pogrubiona, która wygląda na niezwykle błyszczącą oraz gładką. Występuje najczęściej na twarzy oraz na dłoniach.

Niepokojące mogą także być zimne palce stóp bądź dłoni, które zmieniają kolor na biały, czerwony czy też niebieski. Do myślenia powinny nam dać także rany na opuszkach czy też wrzody na placach. Małe plamy czerwone na klatce piersiowej oraz na twarzy także mogą świadczyć o tej chorobie.

Musimy zwrócić uwagę także na biegunkę, zgagę, utratę masy ciała, suchość ust, suchość oczu, bolesne palce rąk i stóp czy też opuchnięte palce rąk bądź stóp.

Jeśli chodzi o samą diagnozę, to lekarz poleca prześwietlenie, badanie krwi czy też pobierze małą próbkę skóry. Mowa tutaj o biopsji. Może także zbadać płuca, serce czy też przełyk.

Pamiętajmy, że w przypadku tejże choroby leczy się jedynie objawy. W związku z tym stosuje się leki przeciwzapalne, niesteroidowe, sterydy czy też inne leki, które kontrolują układ immunologiczny. Wielu lekarzy zalicza także leki, które zwiększają przepływ krwi do palców, leki na ciśnienie krwi, leki na zgagę czy też leki, które otwierają naczynia krwionośne w płucach. Nie możemy także zapomnieć o ćwiczeniach fizycznych czy też fizykoterapii.

Oczywiście należy się głosić do lekarza. Nie podejmujmy prób leczenia samodzielnie. Wszystko obowiązkowo musi być skonsultowane z lekarzem. Nie ma innej możliwości.