Tasiemiec uzbrojony to nic innego jak pasożyt, który żyje w organizmie człowieka oraz jest jednym z dwóch głównych gatunków występujących tasiemców. Jest zbudowany troszkę inaczej od tasiemca nieuzbrojonego, ponieważ zawiera haczyki dodatkowo, dzięki którym jest bytowanie w jelitach jest o wiele łatwiejsze.
Co należy wiedzieć o tasiemcu uzbrojonym?
Tasiemiec uzbrojony rozwija się bardzo podobnie do tasiemca uzbrojonego. Jednak występuje jedna poważna różnica. Chodzi o pośredniego żywiciela. W przypadku uzbrojonego tasiemca jest to świnia oraz jego larwa. Wówczas tasiemiec rozwija się w pokarmowym przewodzie zwierzęcia, następnie rozrywa nam ścianę jelit oraz razem w połączeniu z krwią przedostaje się do mięśni, w których się zagnieżdża jako larwa bezpośrednio w wągrze. Tasiemcem tego rodzaju człowiek zaraz się znacznie częściej, gdy zje wieprzowinę niedogotowaną, która pochodzi od chorej świni. Zaś człowiek jest żywicielem końcowym. Larwy, które się przedostały do żołądka człowieka, dotrzeć mogą do krwionośnych naczyń, a za pośrednictwem ich trafią, na przykład do mózgu czy też do gałek ocznych. Sytuacje te są bardzo niebezpieczne. Postacie dojrzałe tasiemca, w których się znajdują zapłodnione komórki jajowe usuwane są razem z wydaleniem kału na zewnątrz żywiciela.
Jakie są przyczyny uzbrojonego tasiemca?
Zazwyczaj człowiek zaraża się wągrami tasiemca, ponieważ bardzo często spożywa surowe czy też niedogotowane wieprzowe mięso. W takiej sytuacji w przewodzie pokarmowym człowieka (żywiciela ostatecznego) strawiona zostaje tak zwana osłona wągra. Później główka tasiemca, która się uwolniła znacznie się przyczepia do jelit oraz zaczyna rozwijać się, a po około dwóch miesiącach się one przekształca w cienkim jelicie w tasiemca już w pełni doświadczonego.
Poza tym człowiek może także być pośrednim żywicielem. W takim wypadku jaja tasiemca znajdują się bezpośrednio w środowisku, przedostają się one do żołądka człowieka drogą tak zwanych „brudnych rąk”. Innymi źródłami zakażenia także mogą być owoce czy też warzywa, które są brudne i nieumyte.
Jak widzimy zagrożenie jest duże. Musimy stosować się przede wszystkim do zasad higieny. Jeśli będziemy wszystko robić tak jak należy, to na pewno tasiemcem się nie zarazimy. Dlatego właśnie takie ważne jest także nauczenie dziecka również tych wszystkich zasad. Im wyuczymy dziecko w młodszym wieku, tym lepiej. Na pewno będzie to procentowało w jego przyszłości. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że leczenie jest bardzo wymagające i zajmuje sporo czasu. Nie doprowadzajmy do tego.