Dlaczego Warto Inwestować W Dywany Orientalne?

Dywany orientalne od wieków uznawane są za najzacniejsze dywany na świecie. Swoją wyjątkową renomę zawdzięczają niezwykłemu wzornictwu i barwnej kolorystyce. Przez wieki zdobiły komnaty królewskie i magnackie, bo tylko wyższe sfery mogły pozwolić sobie na ich zakup. Na szczęście dzisiaj sytuacja uległa zmianie i choć dywany pochodzące z Bliskiego i Dalekiego Wschodu nie należą do najtańszych, to jednak dostępne są dla znacznie szerszej grupy odbiorców. W czym tkwi ich siła i dlaczego warto w nie inwestować przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czym są dywany orientalne?

Orientalny, czyli wschodni. Początkowo pojęcie to obejmowało tylko kulturę państw Azji Mniejszej i Półwyspu Arabskiego. W miarę poznawania kultury pozostałych państw azjatyckich, pojęcie to zostało rozszerzone na pozostałe państwa, przede wszystkim Chiny, Japonię i Indie.

Dywany orientalne to przede wszystkim dywany perskie, indyjskie oraz chińskie. Tradycja tkania dywanów zrodziła się na terenie starożytnej Persji i przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Obecnie dziedziczkami tej tradycji są kobiety zamieszkujące Iran i Pakistan oraz Turcję.

Dywany pochodzące z różnych krajów różnią się między sobą wzornictwem, kolorystyką oraz symboliką, która ściśle związana jest z religią wyznawaną w danym regionie. Różnią się również składem, dywany perskie to przede wszystkim wełna lub wełna z dodatkiem jedwabiu. Pierwotnie dywany chińskie wytwarzane były wyłącznie z jedwabiu, jego produkcja była pilnie strzeżoną tajemnicą, obecnie produkowane są także z wełny.

W czym tkwi siła dywanów orientalnych?

Nie ulega wątpliwości, że orientalne dywany, to obecnie najbardziej ceniony rodzaj dywanów. Wyróżniają się przede wszystkim jakością i trwałością. Najlepszym dowodem jest fakt, że najstarszy odnaleziony dywan orientalny liczy sobie 2500 lat, żaden inny nie przetrwałby tak długiego okresu. Nie jest to jednak wyjątek. W wielu zamkach i pałacach możemy oglądać dywany perskie liczące sobie po kilkaset lat. Nadal zachowały swoją miękkość oraz żywą kolorystykę.

Tajemnica dywanów orientalnych tkwi w sposobie ich wytwarzania na każdym etapie od przygotowania surowców po produkt finalny.

naturalny dywan orientalny

Zdjęcie pochodzi ze strony https://dywanyalladyn.pl/pl//.

Naturalne surowce

Dywany orientalne produkowane są w całości z produktów naturalnych, najczęściej z wełny, jedwabiu lub połączenia tych dwóch surowców. Ich przygotowanie wymaga ogromnej wiedzy i staranności.

Wełna wybierana jest bardzo starannie. Musi pochodzić od owiec określonej rasy, które strzyżone są w wyznaczonym wieku. Dzięki temu wełna jest najwyższej jakości, odpowiednio miękka i trwała. Poddaje się ją pięciokrotnej kąpieli wodnej, czasami z dodatkiem delikatnego mydła naturalnego.

W przypadku jedwabiu jedwabniki karmione są najpierw świeżymi liśćmi morwy, następnie kokony są szybko suszone i moczone w ciepłej wodzie. Jedwab jest drogi, ale trudno się temu dziwić, skoro z 7 kg kokonu uzyskuje się 1 kg jedwabiu.

Na koniec oba produkty są barwione wyłącznie przy pomocy materiałów pochodzenia naturalnego. Dzięki temu kolory są trwałe, a barwy pozwalają także na stworzenie wzorów o bardzo bogatej kolorystyce uwzględniającej nie tylko kolory podstawowe, ale także różne ich odcienie.

Ręczne tkanie

O ile wzornictwo orientalne może być naśladowane, o tyle nie da się podrobić ręcznego tkania. To właśnie dlatego dywany tureckie, perskie, chińskie i japońskie są niepowtarzalne. Nawet najlepszy mistrz nie potrafi stworzyć dwóch identycznie tkanych dywanów. Ręcznie tkany dywan zawsze jest niepowtarzalny, z pozoru podobny do innego, w rzeczywistości różni się detalami.

Ręczne tkanie dywanu

Obecnie tkaniem dywanów orientalnych zajmują się przede wszystkim kobiety, które traktują to jako źródło dodatkowych dochodów. Rola mężczyzn ogranicza się do zbicia krosna i ewentualnie naciągnięcia osnowy. Wykonanie runa to domena kobiet. W zależności od wielkości dywanu może trwać to kilka miesięcy lub kilka lat. Oczywiście ma to bezpośredni wpływ na finalną cenę dywanu.

Dlaczego warto inwestować w dywany orientalne?

Dywany orientalne cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Decydujący wpływ mają na to:

  • niepowtarzalne wzory,
  • materiał (wełna, jedwab),
  • tradycyjne metody wytwarzania,
  • niezwykła trwałość,
  • oryginalny wygląd,
  • uniwersalność.

Nie ulega wątpliwości, że orientalne dywany ręcznie tkane są drogie, ale ich cenę rekompensują nie tylko niepowtarzalne wzory, ale przede wszystkim wartości użytkowe. Orientalny dywan jest przede wszystkim trwały, w niezmienionej formie przetrwa minimum kilkadziesiąt lat. Decydujący wpływ ma na to przede wszystkim technika tkania. Osnowa jest bardzo dobrze naciągnięta, a runo bardzo gęste. Dzięki temu dywan jest bardzo odporny na zalanie wodą i inne zabrudzenia, a to ułatwia utrzymanie go w czystości.

Dywany wykonane z jedwabiu nie tylko pięknie się prezentują ze względu na połysk nici, ale są przyjazne dla osób cierpiących na alergię. Jedwab ma właściwości antystatyczne, nie przyciąga kurzu i nie gromadzi roztoczy.

Niewątpliwą zaletą dywanów orientalnych jest ich uniwersalność, można dopasować je do aranżacji każdego pomieszczenia. We wnętrzach klasycznych dobrze sprawdzą się dywany z bogatymi ornamentami roślinnymi, do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych można wybrać dywany ze wzorami geometrycznymi.

Choć dywany orientalne są drogie, to liczne promocje pozwalają kupić je po znacznie niższej cenie, nawet po kilku latach użytkowania, znacznie zyskują na swojej wartości.

Tagged