Glikozyd stewiolowy – słodzik naturalny bez żadnych kalorii

Jeśli chcesz zrezygnować z cukru, to weź pod uwagę glikozyd stewiolowy. Jesteśmy od lat przyzwyczajeni do słodkiego smaku. Wielu osobom trudno jest z niego zrezygnować. Szczególnie trudne są początki. Czy jednak stewia, która zawiera glikozyd stewiolowy jest dobrym wyborem?

Czym jest stewia?

Stewia jest rośliną, którą możemy znaleźć głównie w Argentynie oraz Brazylii. Liście stewii zawierają w sobie glikozyd stewiolowy. Są one używane jako słodzące substancje. Ekstrakty te nie są czyste całkowicie, jeśli czuć posmak gorzki w produktach, które wykorzystują tenże rodzaj słodzika, dlatego też podjęto wysiłki niemałe, aby móc oczyścić lepiej wszelkie ekstrakty. Istnieje bardzo dużo przeróżnych glikozydów stewiolowych. Większość słodzików, które z nich pochodzą mogą być globalnie stosowane w spożywczym przemyśle, o ile są one oczyszczone wysoce oraz także spełniają standardy określone.

Jak się metabolizuje stawia?

Stewia nie jest w żołądku trawiona, a zamiast tego rozkładana jest przez bakterie w jelitach naszych, które na to zużywają energię. Wyjaśnia to w bardzo prosty sposób, dlaczego te słodzące substancje uznawane są za produkty – zero kalorii. Stewiole wysłane mogą być do wątroby, aby być tam zmetabolizowane, a później wydalone ostatecznie.

Czy stewia w pełni jest bezpieczna?

Stewia wysoce oczyszczona uważana jest za bardzo bezpieczną do spożycia. W badaniu, które było przeprowadzone na szczurach karmionych glikozydami stewiolowymi w różnych dawkach, przez dwa lata, nie stwierdzono w żadnym wypadku wzmożonego rozwoju złośliwych nowotworów. Jednak przy dawce najwyższej były obserwowane bardzo niekorzystne zmiany w masie ciała, nerkach oraz także długości życia. W badaniach właśnie na zwierzętach nie zostały zaobserwowane skutki negatywne stosowania stewiolowych glikozydów o bardzo wysokiej czystości. Wiele przeanalizowanych badań w tym przeglądzie zawiera zapis dziennego pobrania dopuszczalnego, którego osoby poszczególne przestrzegać powinny.

Na podstawie wszelkich dowodów z szeregu publikacji zostało wykazane, że glikozydy stewiolowe nie są w żadnym wypadku genotoksyczne. Oznacza to nic innego jak to, że nie wpływają one na samą integralność komórek genetyczną. Poza tym badania, które dotyczą bezpieczeństwa u ludzi wykazywały, że co po niektóre dawki stewii nie wykazywały reakcji niepożądanych na samo ciśnienie krwi lub też na poziom we krwi glukozy u osób, które są chore na cukrzycę czy też u osób zdrowych. Oznacza to nic innego jak to, że stewia w pełni jest bezpieczna dla osób z cukrzycą, ponieważ nie podnosi w żadnym wypadku stężenia glukozy we krwi.