Golenie miejsc intymnych na zero – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Wiele kobiet goli intymne miejsca, ponieważ uważa to zdecydowanie za bardziej elastyczne. Większość ma jednak wątpliwości czy golenie miejsc intymnych na zero jest bezpieczne. Sprawdźmy to.

Czy depilacja brazylijska jest dobra czy też zła?

Okazuje się, że golenie miejsc intymnych na zero nie zwiększa w żadnym wypadku chorób, które przenoszone są drogą płciową. To odkrycie jest sprzeczne z badaniami wcześniejszymi, które to wykazały związek pomiędzy usuwaniem częstym włosów łonowych a ryzykiem zwiększonym wystąpienia chorób, które są przenoszone płciową drogą. Jednak okazuje się, że badania wcześniejsze opierały się na doniesieniach własnych, a nie na diagnozach laboratoryjnych. Naukowcy dokładniej przeanalizowali informacje, pozyskali je od dwustu studentek, które przeszły testy na STD, a więc zakażenia przenoszonego płciową drogą.

Uczestniczki tego badania odpowiadały na przeróżne pytania, które dotyczyły praktyk pielęgnacji łonowych włosów. Te, które zgłosiły usunięcie wszystkich łonowych włosów przynajmniej raz w tygodniu w ciągu roku czy też więcej niż sześć razy w ciągu miesiąca, uważane były za skrajne osoby. W zasadzie wszystkie uczestniczki zgłosiły pielęgnację łonowych włosów w pewnym momencie życia, a większość nawet zgłosiła użycie brzytwy. Ponad połowa zadeklarowało, że depiluje wszystkie łonowe włosy przynajmniej raz w tygodniu, a osiemnaście procent usuwa wszelkie włosy łonowe przynajmniej sześć razy w ciągu miesiąca.

Z kolei około dziesięć procent kobiet uzyskało wynik dodatni testu na obecność rzeżączki czy też chlamydii. Jednak u osób pielęgnujących „ekstremalnie” nie było prawdopodobne bardziej, że u nich zdiagnozowano rzeżączkę czy też chlamydię, niż u tych, które tak częstego woskowania nie stosowani.

Intymne infekcje a golenie

Stare badania, które zostały opublikowane pod koniec roku 2016 przez naukowców z Uniwersytetu California, wykazało, że osoby, które włosy łonowe usunęły, były o osiemdziesiąt procent bardziej narażone na zarażenie się chorobami, które są przenoszone drogą płciową w pewnym momencie życia, w porównaniu z tymi, którzy w żadnym wypadku nie robili tego. Jednak w czasie tym naukowcy zgodnie ostrzegali, że badanie nie mogło kompletnie udowodnić, że częste golenie na zero było odpowiedzialne bezpośrednio za ryzyko zwiększone chorób, które przenoszone są drogą płciową u ludzie. Na pewno minusem tego było, że w badaniu nie było kompletnie wzięcia pod uwagę częstości seksualnych stosunków.

Każda kobieta powinna wyciągnąć z powyższego wnioski i należy postępować według własnych odczuć.