Kaszmir – luksusowy produkt dla każdego

Pamiętacie, gdy na sezon zimowy, nasze babcie zaopatrywały nas w ciepłe i delikatne dodatki, najczęściej wełniane swetry? Z biegiem czasu i naszą świadomością zakupową, okazuje się, że istnieje jeszcze bardziej delikatny i przytulny rodzaj naturalnej wełny, istny must have, jeśli chodzi o wysokogatunkowy materiał, który otuli nas w mroźne, zimowe noce. Przyda się nie tylko na sezon zimowy, ale także na chłodne, wczesnowiosenne roztopy w Polsce. Dziś przedstawimy wam zalety i właściwości kaszmiru.

Czym jest kaszmir

Na rynku wyróżnia się wiele rodzajów materiałów, dobrych do wykorzystania np. na swetry. Świetnie znamy i wykorzystujemy w sezonie zimowym zwłaszcza wełnę. Ale posiada ona niejedną odmianę. Znamy zatem wełnę owczą, merino, wełnę z kozy angorskiej (czyli moher), wełnę z królika angorskiego (zwaną angorą), wełnę wielbłądzią oraz kaszmir.

Włókna kaszmiru pozyskuje się od runa kóz kaszmirskich, hodowanych w Iranie, Afganistanie, Rosji, Indiach i Turcji. Najdelikatniejsza odmiana (oraz najcenniejsza) pochodzi natomiast z Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Tam, na wyżynach północnych, produkowane jest włókno brązowe, natomiast na południu powstaje włókno białe – najbardziej pożądane.

Kozy kaszmirskie mają runo, składające się z warstwy wierzchniej, która jest grubsza oraz tzw. podszerstka, czyli cienkiego, krótkiego puchu. To on właśnie stanowi właściwy, 100% kaszmir. 

Z każdej kozy corocznie pozyskuje się ok. 180-400 gramów wełny, eksportowanej na cały świat, choć głównymi jej odbiorcami pozostają Szkocja oraz Włochy. Z kaszmiru wyrabia się takie produkty jak swetry, płaszcze, bluzy, kurtki, spodnie, sukienki, torebki czy popularny szal kaszmirowy.

Sam kaszmir różni od innych rodzajów wełny przede wszystkim to, że jest on cieplejszy, delikatniejszy oraz bardziej ciepły niż naturalna wełna.

Zalety kaszmiru

Kaszmir to materiał wysokogatunkowy i niezwykle cenny. Ale dlaczego jest takim produktem luksusowym? Wystarczy tylko wymienić jego zalety:

  • jest miękki i delikatny
  • jest cieplejszy niemal 10 razy od wełny owczej
  • nadaje się na pory gorące oraz zimne
  • wchłania wilgoć oraz pot
  • jest antybakteryjny i hipoalergiczny, gdyż nie zawiera lanoliny
  • nie pochłania zapachów
  • jest sprężysty, nie gniecie się, nie filcuje oraz nie gryzie
  • wykazuje antystatyczność, nie przyciągając kurzu
  • jest tkaniną oddychającą (przewiewną)
  • jest lekki
  • występuje w wielu rożnych kolorach, które są niezwykle trwałe

Czemu tak drogo?

Kaszmir wydaje się idealny na prezent, chociaż jego cena jest dość wysoka. Wynika to głównie z ograniczonego dostępu oraz trudnego pozyskiwania wełny. Kozy kaszmirskie, jeśli mają wyprodukować kaszmir najwyższej jakości, nie powinny byc strzyżone. Czeka się natomiast na chwilę, na wiosnę, gdy same zrzucają włosie. Dodatkowo jedna koza wytwarza niewielką ilość wełny, dlatego do uszycia np. swetra potrzebny jest materiał w wielu zwierząt. Aby odpowiedzieć na szersze zapotrzebowanie na kaszmir, zaczęto strzyc kozy, podobnie jak owce, jednak uzyskana w ten sposób wełna charakteryzuje się mniejszą jakością oraz niższą ceną. Taki kaszmir jest bardziej szorstki i występuje w niejednorodnej barwie.

Pielęgnacja

Jeśli zakupicie produkty z kaszmiru, musicie pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Należy prać go ręcznie oraz moczyć w zimnej wodzie, dodając łagodny detergent. Jeśli na kaszmirze występują plamy, delikatnie pocieramy tę część środkiem czyszczącym. Płukać kaszmir należy w zimnej wodzie, bez skręcania, bez używania wybielaczy czy środków zmiękczających. Dodatkowo nie należy pozostawiać go w wodzie dłużej niż 15 minut. Po wypłukaniu dobrze umieścić kaszmir między ręcznikami i delikatnie ucisnąć oraz pozostawić go do wyschnięcia poza bezpośrednimi źródłami ciepła czy słońcem. Kaszmir można wyprasować, używając pionowego żelazka parowego. Nie należy jednak robić tego bezpośrednio, a za pomocą tkaniny lub bawełnianej szmatki. By kaszmir służył nam długo, najlepiej przechowywać go w suchym pudełku lub bawełnianym worku, w chłodnym, suchym miejscu. Zaleca się tez włożyć między złożony materiał nieco bibuły.

Tagged