Krzesło się chwieje? Podpowiadamy, jak poprawić stabilność mebla

Kiedy chcesz usiąść na krześle, liczysz, że zapewni Ci odpowiednią wygodę. Nie zapominaj jednak, że powinno być również stabilne, aby podczas jego użytkowania nie przytrafił Ci się żaden nieprzyjemny wypadek. Niestety, chwiejący się mebel nie jest ani komfortowy, ani bezpieczny. Zobacz, co zrobić, żeby raz na zawsze pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Sposób na obluzowane nogi

Z czasem krzesła się zużywają, co wiąże się z pogorszeniem ich stabilności. W takich sytuacjach główną przyczyną chwiania się jest noga meblowa, która się obluzowała – zwłaszcza ta przednia, ponieważ nie łączy się ona z oparciem. Ten problem dotyczy przede wszystkim mebli drewnianych. Czy musisz od razu rozglądać się za nowym krzesłem? Oczywiście, że nie. Wbrew pozorom takie uszkodzenie możesz łatwo naprawić sam. Jak to zrobić?

Najpierw delikatnie odłącz nogę od reszty krzesła – przyda Ci się do tego gumowy młotek. Stary klej usuń nożykiem lub papierem ściernym. Na wszystkich powierzchniach, które mają łączyć elementy, rozsmaruj klej do drewna. Złóż z powrotem wszystkie fragmenty. Jeśli nie masz ścisku stolarskiego, użyj sznurka, aby mocno zewrzeć konstrukcję. Jeśli tego nie zrobisz, krzesło nadal może się chwiać. Nałożyłeś za dużo kleju, przez co wypłynął? Musisz go szybko usunąć. W przeciwnym razie powstaną plamy, których tak łatwo się nie pozbędziesz. Teraz pozostało Ci tylko odczekać dobę, aż klej dobrze połączy elementy i zaschnie. I już! Krzesło jak nowe i posłuży Ci jeszcze wiele lat. A Twój portfel nawet tego nie odczuł!

Problem z nierówną podłogą

Na tę kwestię nie mają wpływu wiek i zużycie krzesła ani surowiec, z jakiego je wykonano. Na szczęście i z tym kłopotem poradzisz sobie bez problemu. Co zatem zrobić? Wystarczy, że pod nogami meblowymi umieścisz odpowiednie podkładki, które zniwelują różnicę w poziomie. Jeśli nie jest ona duża, wystarczą zwykłe podkładki filcowe lub gumowe – te wbijane zapewniają większą stabilność niż przyklejane. Na rynku występuje mnóstwo takich podkładek, więc bez problemu wybierzesz odpowiednie dla Twojego krzesła.

Nakładki wyrównujące do mebli

A co, jeśli podkładki to za mało i krzesło nadal się chwieje? W takim przypadku postaw na nakładki, które lepiej poradzą sobie z różnicą w poziomie. Występują w wielu wzorach i kolorach, a wykonane są z elastycznych materiałów – zazwyczaj silikonu. Z łatwością zatem dopasujesz je do stylu i rodzaju krzesła.

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – zarówno podkładki, jak i nakładki chronią podłogę przed zarysowaniem, a dodatkowo niwelują hałas, jaki powstaje przy przesuwaniu. Dzięki temu korzystanie z krzeseł stanie się jeszcze bardziej komfortowe.

Tagged