Liszaj leczenie domowe – co można doradzić?

Niestety, ale liszaj leczenie domowe się sprowadza tylko i wyłącznie do łagodzenia wszelkich objawów choroby. W żadnym wypadku nie eliminuje jego przyczyn, ponieważ nie są one wciąż medycznie znane.

Zachowawcze leczenie

Najczęściej, aby wyleczyć liszaja stosowane jest leczenie zachowawcze. Obejmuje ono przyjmowanie tak zwanych glikokortykosteroidów poprzez doustne podawane przez kilka tygodni. Stosuje się także podawanie antybiotyków doustnie oraz leków immunosupresyjnych.

W miejscowym leczeniu zaś są stosowane różnego rodzaju kremy oraz maści z glikokortykosteroidami, a także maści z salicylowym kwasem. Mają one za zadanie usuną cały nadmiar naskórka zrogowaciałego oraz jednocześnie znacznie zwiększyć skuteczność stereoidów. Wielu lekarzy poleca także maści z mentolem, które łagodzą świąd.

Domowe leczenie

Wiele osób chce jednak poznać zagadnienie jakim jest liszaj leczenie domowe. Od razu pragniemy zaznaczyć, że domowe leczenie liszaja musi być koniecznie prowadzone pod kontrolą ścisłą lekarską. Sposoby domowe leczenia liszaja się sprowadzają do złagodzenia świądu oraz także pieczenia, a także do zapewnienia działania osłaniającego oraz do tego powlekającego skórę, która jest objęta schorzeniem. Działanie takie ma na celu płukanki z malwy oraz także lnianego siemienia.

Pierwszą z propozycji jest płukanka z malwy. Mało kto wie, ale kwiaty malwy należy zaparzyć pod przykryciem. Naparem powinniśmy przemywać skórę zmienioną chorobowo. Dużą popularnością cieszą się także okłady z marchwi. Marchew należy zetrzeć na tarce o oczkach grubych, dodać łyżkę oliwy i wymieszać. Papkę nakładamy na skórę na piętnaście minut, a następnie spłukujemy.

Można także polecić kompres z nagietka. Wykonuje się go poprzez dodanie do gotującej się wody czterech łyżek kwiatów nagietka. Napar powinniśmy odcedzić i pod postacią kompresu przykładać na wszelkie skórne zmiany.

Nieocenione są także okłady z ziemniaków. Ziemniaka należy dokładnie umyć oraz pokroić na cienkie plasterki. Przykładajmy do skóry na kwadrans. Skórę następnie smarujemy oliwą z oliwek.

Jeśli nadal nam mało sposobów na domowe leczenie liszaja, to polecić jeszcze można napar z glistnika jaskółcze ziele. Łyżeczkę tego suszonego ziela należy zalać szklanką wrzątku i zaparzyć pod przykryciem. Naparem przemywamy miejsce chore, w których się pojawił liszaj.

Można pokusić się także o napar z lekarskiej mydlnicy. Dwie łyżki korzenia mydlnicy należy zalać szklanką wody oraz gotować pięć minut. Przygotowaną mieszankę należy odstawić na piętnaście minut i odcedzić. Naparem należy przemywać skórę lub robić kompresy.