Nużeniec – co to takiego?

Nużeniec jest pasożytem, który wywołuje chorobę zwaną nużycą. Jest ona niestety bardzo powszechna, z uwagi na to, że jej nosicielami jest znacznie większa część dorosłych osób. Nużyca jest bardzo często źle rozpoznawalna. Mylona jest ona z innego rodzaju schorzeniami skóry czy też nawet jest uznawana za alergiczną reakcję, która występuje na skórze. Jak sprawdzić, czy nas zaatakował nużeniec?

Przyczyny występowania nużeńca

Nużeniec atakuje bardzo szybko. Szczególnie gdy nie zachowujemy podstaw higieny. Nużycą możemy się zarazić poprzez kontakt z człowiekiem zainfekowanym. Nie tylko musi to być kontakt bezpośredni, ale także pośredni, na przykład przy używaniu samych toaletowych przyborów co osoba choroba, a nawet dotykając takich samych testerów znajdujących się w drogeriach. Zakazić także się możemy  kosmetyczki czy też u fryzjera.

Nużeniec jest pasożytem, który składa jaja i one właśnie roznoszą się wszędzie. Roznoszone mogą być razem z prądem powietrza czy też kurzem. A zatem jeśli nie zarazimy się w sposób bezpośredni od chorej osoby, to możemy się zarazić w sposób pośredni, przebywając chociażby w tym samym pomieszczeniu. Nużeniem wywołuje tylko nużycę u osób, które się znajdują w grupie nazywanej grupą podwyższonego ryzyka. Przede wszystkim w grupie tej znajdują się alergicy, osoby z niższa odpornością oraz także osoby po siedemdziesiątym roku życia. Na pewno osoby ze skórą łojotokową także są narażone bardziej na sam rozwój nużycy.

Objawy nużeńca

Jeśli chodzi o objawy, to nużeniem może dawać objawy bardzo różne. Dlatego właśnie jest mylony coraz częściej z bakteryjnymi zakażeniami. Jednak sama nużyca także przebiegać może w sposób bezobjawowy. Jednak najczęściej nużeniem wywołuje skórne objawy takie jak: zaczerwienienie, wypryski, świąd czy też łuszczenie się skóry.

W przebiegu nużycy na skórze pojawić się mogą także grudki oraz krostki, które przypominają trądzikowe zmiany, ale jednak nużyca przebiegać także może w sposób równoległy z pospolitym trądzikiem oraz z trądzikiem różowatym. Po prostu może się przyczynić do pojawienia się zamkniętych zaskórników oraz zaskórników otwartych, które nazywane są powszechnie wągrami. Nużyca może być mylona także z alergią.

Jednak najbardziej niebezpieczny jest nużeniem, który żeruje w okolicach oczu. Objawem pojawienia się nużeńca mogą być wszelkie dolegliwości oczu jak chociażby zapalenie brzegów powiek, zespołu suchego oka czy też alergiczne zapalenie powierzchni oka. Naprawdę musimy uważać. Nie ma co się narażać. Pamiętajmy o tym i uważajmy na siebie.