Patyczak rogaty – co to za zwierzę?

Patyczak rogaty jest gatunkiem, który pochodzi z południowego Wietnamu. Jest bardzo łatwy w hodowli. W zasadzie nie sprawia nam kłopotów. Co więcej nie wydziela żadnych zapachów nieprzyjemnych. Dlatego rekomendujemy je dla początkujących hodowców. Należy jednak wiedzieć jak rozpocząć swoją pierwszą hodowlę?

Poznajmy go nieco bliżej

Samice od samców patyczaków rogatych odróżniają się na pewno samą wielkością rozrostu oraz także długością życia. Przy wyborze warto o tym wiedzieć. Samice rogatego patyczaka dorastają do około dziesięciu centymetrów i żyją jakiś rok. Samce są z kolei znacznie mniejsze i jednocześnie także żyją znacznie krócej.

Patyczak rogaty najczęściej żyje wśród eukaliptusowych liści to jest, co właśnie je. Ich nazwa odpowiada zdecydowanie wyglądowi. Przypominają bardzo gałązkę i dzięki temu często się w ten sposób kamuflują. Nawet, gdy zrobimy psikusa patyczakowi i dmuchniemy w jego stronę delikatnie, to będzie się poruszał niczym gałązka na wietrze.

Patyczaki rogate poruszają się także w sposób unikatowy. Z uwagi na samą ilość nóg, które mają, przestępują z nim, a przy tym bujają się cały czas. Może brać je na ręce, a na pewno nie zrobią nam żadnej krzywdy.

Jakie warunki musimy zapewnić patyczakom?

Jako terrarium dla osobników małych nawet wystarczy zwykły słoik – prosty oraz duży. Dla większych patyczaków wystarczy tak naprawdę większy wazon czy też po prostu najzwyklejsze akwarium. W doborze terrarium najważniejsza jest wysokość – minimum absolutnym jest trzykrotność długości rogatego patyczaka bez nóg przednich. Szerokość z kolei jest zależna od samej ilości owadów, które trzymać chcemy. Na każdego rogatego patyczaka przeznaczyć należy około jednego litra pojemności. Jeśli będą miały zbyt mało miejsca, to zaczną wzajemnie się atakować.

Patyczaki rogate, a szczególnie patyczaki młode, uciekać lubią ze swojego miejsca zamieszkania, dlatego też otwór powinniśmy zakryć szczelnie siatką na owady czy też firanką o oczkach gęstych. Dno wyłożyć najlepiej torfem, ręcznikiem papierowym czy też włókniną kokosową.

Do środka wkładamy patyki, które wystawać będą ponad samo podłoże, tak aby rogate patyczaki mogły po nich się wspinać swobodnie oraz maskować. Ilość, gęstość oraz grubość ułożenia dobiera się w sposób proporcjonalny do rozmiarów oraz także do ilości owadów. Wszystko w taki sposób, aby patyczaki nie miały żadnych problemów z poruszaniem się.

Wiemy już, że patyczaki rogate są naprawdę niewymagające. Dodajmy na koniec, że patyczaki czują się najlepiej w temperaturze około 20 do 23 stopni Celsjusza.