Przyczyny obecności twardej wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Odżelaziacz wody i sposoby na radzenie sobie z tym problemem

O twardej wodzie słyszmy często, choć najczęściej raczej w odniesieniu do sprzętów domowych. Tutaj mamy na myśli reklamy środków zmiękczających twardą wodę do pralek i zmywarek. Jednak czy wiecie czym jest twarda woda i jakie konsekwencje niesie za sobą czy raczej wasza wiedza kończy się na prześladującej piosence z reklamy: „dłuższe życie każdej pralki to Calgon”?

Czym jest twarda woda?


Zacznijmy może od początku. Otóż twardość wody niejako jest jej naturalną cechą. Wynika to ze związków magnezu i wapnia, żelaza czy manganu. Zasada jest prosta, czyli im większa zawartość powyższych związków tym oczywiście woda jest twardsza. W Polsce woda pobierana jest z różnych ujść, jednak większość łączy fakt, że woda w nich jest twarda bądź też bardzo twarda. Jeżeli na waszej herbacie unosi się niezbyt apetyczny osad to już wiecie z czego wynika. Istnieje rozporządzenie Ministra Zdrowia, które właśnie dotyczy owej twardości wody. I co ciekawe dopuszczalny stopień wynosi od 60 do 500 mg CaCO3/l, co jak zauważyliście jest dużą rozbieżnością, ale Ministerstwo Zdrowia widocznie wychodzi z założenia, że skoro ten parametr nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, to w sumie nie przeszkadza. Tak naprawdę może i nie ma negatywnego wpływu na zdrowe, bo to przecież są minerały, ale ma negatywny wpływ ma sprzęty, których regularnie używamy i przyczynia się do ich uszkodzenia.

Wyższe rachunki i uszkodzenie sprzętu, czyli efekt twardej wody


W teorii problem twardej wody wydaje się niezbyt poważny. Może poza faktem, że pijemy herbatę z osadem, bądź też co chwilę musimy wymieniać czajnik, bo wciąż tworzy się w nim osad. Ale poprzez twardą wodę może dojść do poważniejszych usterek. Już tłumaczymy z czego ten fakt wynika. Twarda woda, która przepływa przez instalacje zaczyna wytrącać jony, z których powstaje warstwa węglanu, znana jako kamień kotłowy. Dodatkowo powinniście wiedzieć, że owy kamień ma chropowatą strukturę, a to oznacza, że bardzo szybko się powiększa. Zbiera się on w urządzeniach AGD i niestety niszczy je od środka i to do tego stopnia, że nadają się tylko do wymiany. Kamień zbiera się też w bojlerach czy podgrzewaczach wody uszkadzając je. Jeżeli sądzicie, że to największy problem twardej wody to niestety tak nie jest. Otóż twarda woda osadza się również w kotłach grzewczych czy wymiennikach ciepła powodując, że ich efektywność spada, natomiast rosną rachunki. Pomyślcie tylko, że 2mm osadu to straty nawet 20% ciepła, czyli już teraz rozumiecie skąd tak wysokie rachunki, choć czasem macie wrażenie, że w domu jest jakoś zimno. Instalacje sanitarne również mogą być uszkodzone przez twarda wodę, przez co będzie konieczna ich wymiana, która do tanich nie należy. Czas więc coś z tym zrobić i zapobiec nieprzewidzianym wydatkom.



Jak sobie radzić z twardą wodą: po pierwsze postaw na odżelaziacz wody


Jeżeli wasza woda zawiera dużą ilość żelaza, to warto postawić na odżelaziacz wody. Jest to urządzenie niezwykle przydatne, choć rodzajów jest sporo. Naszym zdaniem bardzo dobrym wyborem jest odżelaziacz wody z regeneracją środkami chemicznymi, choć wymaga on regularnej kontroli regeneratu w zbiorniku. Można również wybrać model pracujący na zasadzie wymiany jonowej. Coraz więcej osób decyduje się także na odżelaziacz wody ze wstępnym napowietrzaniem, który wykorzystuje napowietrzenie i dzięki temu nie ma konieczności stosowania żadnych środków chemicznych. Tego typu model występuje z zewnętrznym aspiratorem powierza bądź też ze wbudowaną komorą sprężonego powietrza i spotykany jest pod nazwą hydrofiltr.


Jak radzić sobie z twardą wodą: po drugie postaw na centralny zmiękczacz wody


Oczywiście niezwykle dobrym i praktyczny rozwiązaniem jest montaż centralnego zmiękczacza wody. Montuje się go na wejściu do nieruchomości czy przed kotłem grzewczym. Dzięki temu woda, z której korzystacie do kąpieli czy wykorzystujecie do urządzeń zostaje zmiękczona. Dodatkowo macie możliwość regulacji stopnia twardości wody. Możecie postawić na urządzenia kompaktowe, które sprawdzą się w kotłowniach o niewielkiej kubaturze, ale są też wersje bardziej efektywne, czyli dwuczęściowe.


Twarda woda jest problemem, który może doprowadzić do strat finansowych. Ale problemem być już nie musi. Wystarczy tylko zastosować się do naszych rad. Gwarantujemy, że będziecie zadowoleni z efektu.

Tagged