Toczeń trzewny – czym jest?

Toczeń trzewny to inaczej toczeń rumieniowaty. Jest to choroba przewlekła autoimmunologiczna. Toczeń trzewny rozwija się w wyniku patologii, która dotyczy odpornościowego układu, który prowadzi do przewlekłego zapalnego stanu w organizmie. Toczeń dotyka stawów, skóry, nerek oraz także innych naszych narządów.

Jakie są przyczyny powstawania tocznia trzewnego?

Toczeń trzewny to choroba autoagresywna. Oznacza ona, że nasz układ immunologiczny nie jest w stanie rozróżnić szkodliwej substancji od zdrowej oraz atakuje w konsekwencji zdrowe tkanki oraz komórki, co doprowadza do stanu zapalnego przewlekłego. Przyczynami autoagresji, która leży u podstaw tocznia, nie są poznane do końca.

Bierzmy pod uwagę czynnik hormonalny, czynnik genetyczny, czynnik środowiskowy, jak i także złożone immunologiczne zaburzenia.

Poza tym, zaostrzenie wszelkich objawów tocznia wywoływane jest poprzez ekspozycje na słoneczne promieniowanie. Układowy toczeń rozwinąć się może także na skutek stosowania co po niektórych farmaceutyków. Jest to tak zwany polekowy toczeń.

Jakie są objawy rumieniowatego tocznia?

U osób poszczególnych objawy rumieniowatego tocznia mogą być przeróżne, w zależności od samego układu lub organu, jak i właśnie zajął toczeń. Do objawów podstawowych tocznia, które występują prawie u wszystkich osób chorych należą: łatwa męczliwość, osłabienie, gorączka, stany podgorączkowe, a do tego dochodzi także utrata masy ciała. W przypadku tocznia te objawy jednak są wysoce niespecyficzne. Oznacza to nic innego jak to, że nie są wyłącznie charakterystyczne dla tocznia.

Chorzy na rumieniowaty toczeń w sześćdziesięciu procentach mają skórne zmiany (szczególnie po ekspozycji na słoneczne promienie w postaci rumienia na twarzy w kształcie, który jest zbliżony do motyla. Zaczerwienie w przypadku samego tocznia, może się równie pojawić na innych częściach ciała, które są odsłonięte. Objawem dodatkowym tocznia może się okazać osłabienie kondycji włosów czy też łysienie.

Objawy powszechne układowego tocznia to także: opuchlizna oraz ból stawów. U co po niektórych chorych na rumieniowaty toczeń może się także rozwinąć zapalenie stawów. Najczęściej stawami zajmowanymi są stawy w dłoniach, palcach, kolana, jak i także nadgarstki.

Oczywiście, gdy tylko zauważamy u siebie niepokojące objawy, to od razu powinniśmy się udać do lekarza. Nie zwlekajmy z tym. Samo schorzenie nam nie przejdzie. W związku z tym, im prędzej się udamy do lekarza, tym wcześniej uzyskamy pomoc. Powinniśmy to mieć na względzie i wychodzić z takiego założenia.