Wiosenne życie alergików, czyli jak przygotować się na sezon pylenia?

Nadejście wiosny nie dla wszystkich jest przyjemne. Choć na dworze robi się cieplej i częściej możemy liczyć na słoneczne dni, dla osób z alergią nie jest to dobry czas. Już w marcu zaczyna się pylenie drzew, między innymi brzozy i topoli, które stanowią jedne z najpowszechniejszych alergenów, powodujących objawy ze strony układu oddechowego. Zobaczmy, co można zrobić, aby życie alergika wiosną stało się bardziej znośne.

Alergia wiosną – co najczęściej uczula?

Wiosna określana jest najtrudniejszą porą roku dla alergików, ponieważ to właśnie wtedy zaczyna pylić najwięcej drzew. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w marcu dolegliwości mogą odczuć osoby uczulone na brzozę i topolę, a objawy często utrzymują się aż do późnej wiosny.

Objawy alergii wiosną związane są najczęściej z układem oddechowym, a więc występuje:

  • nieżyt nosa;
  • zaczerwienienie oczu;
  • kaszel;
  • często ogólne osłabienie, czasem gorączka.

Są to najpowszechniejsze objawy alergii na pyłki drzew, aczkolwiek wraz z nimi mogą pojawić się dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak:

  • bóle brzucha;
  • biegunki;
  • nudności.

Wynikają one najczęściej z tzw. alergii krzyżowej pomiędzy pyłkami drzew a niektórymi białkami, zawartymi w pokarmach, np. pyłki brzozy lub leszczyny mogą wywoływać reakcję alergiczną z orzechami, jabłkami czy brzoskwiniami.

Wiosną oczywiście nie odpuszcza także całoroczna alergia na kurz, a co więcej, mogą nasilić się objawy alergii na sierść zwierząt, gdy nasi pupile zaczną okres linienia na wiosnę. Powoduje to zwiększone stężenie alergenów w powietrzu, które mogą powodować alergię wziewną.

Czy do alergii wiosną można się przygotować?

Najczęściej leczenie alergii polega na łagodzeniu objawów. To właśnie dlatego każdy alergik z nadejściem wiosny powinien wyposażyć się w tabletki przeciwhistaminowe nowej generacji. Są one dostępne bez recepty i wykazują skuteczne działanie w łagodzeniu objawów nieżytu nosa czy zapalenia spojówek, wywołanych działaniem histaminy. Leki na alergię, takie jak Claritine, to niezbędnik każdej osoby, która wiosną odczuwa działanie alergenów.

Istnieją oczywiście również inne metody zapobiegania objawom uczulenia. Jedną z nich jest przeprowadzenie terapii odczulającej, która jednak może odbyć się tylko po odpowiedniej diagnostyce. Jeżeli więc objawy alergii wiosną dokuczają nam w dużym stopniu, najlepiej udać się do lekarza, który zleci odpowiednie testy alergiczne. Badania mają na celu wyróżnienie najsilniejszych alergenów, dzięki czemu łatwiej będzie ich unikać oraz przygotować odczulanie. Terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy i często wykazuje dużą skuteczność, jednak w wielu przypadkach należy ją po pewnym czasie powtórzyć.

Wiosna to trudny czas dla każdego, kto ma alergię nie tylko na pyłki drzew, ale także na sierść zwierząt czy kurz. Na szczęście dzięki nowoczesnym lekom i odpowiedniemu działaniu można znacznie ułatwić sobie okres, gdy w powietrzu grasują miliony alergenów.

Tagged