3 sposoby na przebarwienia po trądziku

Trądzik to przewlekła choroba zapalna skórny, z którą zmagają się nie tylko nastolatkowie, ale również dorośli. Często mimo stosowania różnego rodzaju kuracji po wygranej walce z tą dolegliwością zostają blizny i przebarwienia. Te pierwsze nierzadko wymagają zastosowania inwazyjnych zabiegów dermatologicznych lub kosmetycznych. Te drugie jednak są znacznie łatwiejsze w usunięciu. Jakie są sposoby na przebarwienia po trądziku? Podpowiadamy.  

Skąd się biorą przebarwienia po trądziku?

Zwłaszcza ciężki przebieg choroby doprowadza do powstawania na skórze pacjenta blizn i przebarwień po trądziku. Są one spowodowane między innymi zaawansowanym rozwojem schorzenia aparatu włosowo-łojowego, a także długim czasem trwania choroby, bądź jej nieodpowiednim leczeniem.

Przebarwienia po trądziku nierzadko wywołane są przez ekspozycję zmian skórnych na działanie promieni słonecznych, a także mechaniczne uszkodzenie naskórka przez rozdrapanie bądź wyciśnięcie pryszcza. Również niewłaściwa pielęgnacja powodująca nadmierne przesuszenie może być jedną z przyczyn tej dolegliwości.  

Kosmetyki na przebarwienia po trądziku

W walce z przebarwieniami po trądziku warto stosować kosmetyki o działaniu rozjaśniającym i regenerującym. Zwłaszcza jeżeli problem nie jest nasilony, właściwie dobrana pielęgnacja może całkowicie go zniwelować. W takiej sytuacji warto jednak sięgnąć po preparaty bogate w cenne składniki.

Jednym z nich jest na przykład serum na przebarwienia. Taki produkt zawiera w swoim składzie niacynamid, który widocznie redukuje plamki na naszej twarzy i ciele. Warto również postawić na regularne złuszczanie martwego naskórka przy pomocy peelingów enzymatycznych lub specjalnych kwasów.

Profesjonalne metody na przebarwienia po trądziku

Często sama pielęgnacja jest niewystarczająca, aby pozbyć się przebarwień. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetologicznych lub dermatologicznych, których celem jest usunięcie martwego naskórka lub zmuszenie naszej skóry do regeneracji.

Wśród tego typu zabiegów można wymienić mikrodermabrazję, dermabrazję czy peelingi chemiczne. Bardziej inwazyjne metody obejmują wykorzystanie lasera frakcyjnego ablacyjnego lub nieablacyjnego, a także frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową. Takie procedury muszą być jednak przeprowadzane przez specjalistów.

Domowe metody na przebarwienia po trądziku

Jeżeli w naszym przypadku przebarwienia nie są mocno widoczne, możemy skojarzyć właściwą pielęgnację z domowymi metodami. Wśród nich można wymienić różnego rodzaju maseczki, których celem jest rozjaśnienie nieestetycznych plamek na naszej twarzy i cele, a także regeneracja naskórka.

Dużą popularnością cieszą się domowe maseczki z awokado, limonki, oliwy z oliwek, miodu czy oleju jojoba. Niektóre z tych składników mogą jednak w pewnych przypadkach zapychać skórę. Dlatego warto uważnie obserwować, w jaki sposób nasza cera reaguje na te powszechnie dostępne produkty spożywcze.

Jak zapobiegać przebarwieniom po trądziku?

Usunięcie przebarwień to długi i często kosztowny proces, dlatego warto zapobiegać powstawaniu takich niedoskonałości na skórze. Z tego powodu nie warto wyciskać i dotykać zmian trądzikowych, ponieważ zaostrza to infekcję i rozszerza stan zapalny. Ważny jest również skład stosowanych preparatów kosmetycznych.

Osoby, które zmagają się z trądzikiem, powinny zrezygnować z silnych środków oczyszczających i peelingów mechanicznych, ponieważ nasilają one stan zapalny odpowiedzialny za powstawanie blizn i przebarwień. Należy pamiętać również o ochronie przeciwsłonecznej — jak wiadomo, promieniowanie UV sprzyja powstawaniu przebarwień.

Tagged