5 mitów o rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych etapów rekrutacji, na którym potencjalny pracownik osobiście prezentuje swoje mocne strony. Oczywiście dla osoby zaproszonej na takie spotkanie jest to sytuacja stresowa, ponieważ zrobienie dobrego wrażenia może zadecydować o zatrudnieniu. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? O jakich zasadach pamiętać?

Rozmowa kwalifikacyjna nie oznacza zatrudnienia

Szukałeś pracy w Internecie (np. na aplikuj.pl), wysłałeś dziesiątki CV, aż wreszcie otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście masz prawo do zadowolenia, jednak musisz pamiętać, że nie oznacza to jeszcze, że zostaniesz zatrudniony. Osoby odpowiadające za rekrutację spośród wszystkich otrzymanych aplikacji wybierają kilka kandydatur, które następnie zapraszają na spotkanie. Odpowiednie przygotowanie się do niego i zaprezentowanie własnej osoby da Ci szansę na otrzymanie danej pracy. Musisz jednak być świadomy, że nadal konkurujesz z innymi osobami, które kandydują na to samo stanowisko.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej może być elementem decydującym o zatrudnieniu. Na czym powinny polegać takie przygotowania? Przede wszystkim należy zapoznać się z informacjami o danej firmie oraz jej działalności. Należy również przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które mogą paść na takiej rozmowie (np. dlaczego chcemy tam pracować?, ile chcemy zarabiać?, czy jakie są nasze słabe i mocne strony? itp.). Warto również przygotować sobie 2-3 pytania zwrotne, które zadamy rekruterowi, ponieważ podczas rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj następuje moment, w którym jest na to miejsce. Brak pytań może być odebrany jako słabe zainteresowanie pracą na danym stanowisku. Dobrze jest przećwiczyć sobie taką rozmowę przed lustrem, odpowiadając i zadając pytania na głos. Przygotować należy również odpowiedni strój, który powinien pasować do kultury biznesowej danej firmy.

Najpopularniejsze mity dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej

Jak już wspomniano na rozmowę kwalifikacyjną zostaje zaproszonych kilku kandydatów, z których tylko jeden będzie zatrudniony. Osoby, które nie przeszły tego etapu zazwyczaj doszukują się w swojej głowie przyczyn niepowodzenia. Tak właśnie rodzą się mity na temat rozmowy kwalifikacyjnej. Oto 5 najpopularniejszych:

1. Na rozmowie kwalifikacyjnej nie można się napić – oczywiście, że jest to mit, ponieważ jeżeli rekruter zaproponuje coś do picia, to śmiało można skorzystać, ponieważ zależy to wyłącznie od jego kultury i nie ma wpływu na ocenę rozmowy. Nawet szklanka wody może być przydatna, jeżeli w stresie będziemy prezentować własną osobę.

2. Na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba kłamać – często twierdzą tak osoby, które nie mają dużego doświadczenia zawodowego lub zostały zwolnione karnie. Oczywiście nigdy nie można kłamać, ponieważ w większości przypadków rekruter ma możliwość zweryfikowania prawdy. Nie ważne, czy z poprzedniej pracy zwolniono nas karnie, czy odeszliśmy za porozumieniem stron (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Kiedy złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron i jak powinno wyglądać?), nigdy nie wolno naginać faktów i mówić źle o byłym pracodawcy.

3. Decyzja o zatrudnieniu zapada podczas rozmowy – jest to fałsz, ponieważ jak już wspomniano rekruter przeprowadza kilka takich rozmów i dopiero po ich zakończeniu wybiera najlepszego kandydata.

4. Na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze padają osobiste pytania – oczywiście jest to mit, ponieważ rekruterowi zależy na jak najlepszym poznaniu danej osoby pod kątem zawodowym. Oczywiście nawet jeśli by się tak zdarzyło, kandydat może asertywnie odmówić odpowiedzi na takie pytanie.

5. Strój powinien wyróżniać – to również mit, ponieważ ubiór powinien być dopasowany do sytuacji. Oczywiście jeżeli kandydat pojawi się w nieodpowiednim stroju to zwróci na siebie uwagę i zostanie zapamiętany, ale niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z końcowych etapów rekrutacji, do którego docierają już wyselekcjonowani kandydaci. W związku z tym każdy z nich ma duże szanse na zatrudnienie, ale warunkiem właściwe zaprezentowanie się podczas rozmowy o pracę.

Tagged