5 powodów dla których warto czytać książki

Czytanie książek to przyjemność sama w sobie oraz niezastąpiona możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości. Angażując się w opowieść ćwiczymy umysł i rozwijamy wyobraźnię. Jakie pięć najważniejszych powodów przemawia za tym, że warto regularnie sięgać po ciekawą lekturę? Podpowiadamy.

1. Wzbogacanie słownictwa

Osoby, które często sięgają po książki wzbogacają własny zasób słownictwa. Jest to wręcz nieodzowne zwłaszcza dla młodszych czytelników, którzy poprzez czytanie poznają bliżej świat oraz uczą się zupełnie nowych słów. Sięgając po bardziej specjalistyczne treści można z łatwością natrafić na zupełnie nowe zwroty i terminy. Jest to dobra okazja do tego, aby zacząć ich używać również w życiu codziennym. Można w ten sposób zaskoczyć znajomych i zabłysnąć w rozmowie o pracę.

2. Poprawa pamięci i koncentracji

Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że czytanie książek poprawia w znaczący sposób umiejętność koncentracji oraz pozwala efektywnie ćwiczyć pamięć. Jeśli ćwiczymy nasz mózg regularnie w ten sposób to będzie nam łatwiej zapamiętywać istotne dla nas informacje. Koncentrując się na opowieści, nasza wyobraźnia musi funkcjonować na pełnych obrotach.

3. Poznawanie niezwykłego świata

W książkach zawarte są niezwykłe przygody i opisy kultur oraz miejsc o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Jeśli posiadamy w sobie cechy odkrywcy to zagłębianie się w taką lekturę może dawać nam ogromną przyjemność. Przykładem pisarza, który odkrywa tajniki niezwykłej kultury jest Ajahn Brahm, którego przypowieści buddyjskie cieszą się zainteresowaniem na całym świecie. Jego kolekcję książek można znaleźć między innymi w sklepie pod adresem https://skupszop.pl/autor/ajahn-brahm.

4. Umiejętność krytycznego myślenia

W książkach znajdziemy bardzo szczegółowe opisy tego o czym rozmawiają bohaterowie oraz jak myślą i co motywuje ich do konkretnych działań. Poznając argumenty obu stron jesteśmy w stanie wyrobić sobie umiejętność krytycznego myślenia. Jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć to co sprawia, że ktoś podejmuje odmienne decyzje od naszego światopoglądu. Zwiększamy możliwość samodzielnego myślenia i przetwarzania informacji, które do nas trafiają.

5. Rozwijanie wrażliwości

Czytając książki rozwijamy empatię. Lepiej rozumiemy to co czuje druga osoba i jesteśmy w stanie postawić się na jej miejscu oraz zrozumieć to co ją motywuje do działania. Tym samym ostrożniej dobieramy słowa oraz staramy się wpływać w sposób pozytywny na relacje międzyludzkie. Zwiększa się także zainteresowanie kulturą, doceniamy i lepiej rozumiemy sztukę.

Tagged