Aktywny wypoczynek na nartach? Pamiętaj o polisie!

Zimowe wyjazdy na narty to często okazja do odpoczynku i długo wyczekiwanego relaksu w połączeniu z aktywnością fizyczną. Aby w pełni cieszyć się wolnym czasem, warto otoczyć siebie i bliskich kompleksową ochroną. W tym pomoże nam polisa narciarska. Jaką wybrać?

Jazda na nartach a bezpieczeństwo

Jazda na nartach to świetny sposób na aktywny wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej doświadczonym narciarzom zdarzają się kontuzje. Dlatego niezależnie od naszych umiejętności, warto zadbać o odpowiednią ochronę w postaci ubezpieczenia. Oczywiście nie w każdym miejscu spotkamy się z tym samym prawdopodobieństwem zaistnienia wypadku. Statystyki wskazują, że na takowe ryzyko bardziej narażeni są użytkownicy tras narciarskich o dużym zagęszczeniu. Największy odsetek jest zazwyczaj zauważany we Włoszech, na drugim miejscu natomiast spotkamy się z austriackimi stokami. Kontuzje zazwyczaj dotyczą kolan, kostek oraz stóp. Rzadziej są to okolice górnych części ciała. Najmniej wypadków wiąże się jednak z urazami głowy, zawdzięcza się to noszeniu kasku w trakcie jazdy.

Czy karta EKUZ wystarczy?

Karta EKUZ, czyli Europejska karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa częściowe koszty leczenia oraz leków na terenie krajów UE i EFTA. Taka ograniczona forma ochrona jest dostępna dla każdego, jeżeli podlega świadczeniom opłacanym przez NFZ. Z tego powodu osoby, które nie nie mogą skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, powinny koniecznie zadbać o polisę na czas pobytu za granicą. Jeżeli jednak podlegamy ochronie EKUZ, warto pamiętać, że pozwoli nam ona skorzystać z bezpłatnych świadczeń w nagłych i wymagających interwencji lekarza sytuacjach. Ponadto możemy z nich korzystać jedynie w placówkach publicznych.

Niestety poleganie tylko na karcie EKUZ, często okazuje się niewystarczające. Nie pokrywa ona:

  • kosztów leczenia stomatologicznego;
  • kosztów akcji poszukiwawczych i ratowniczych;
  • kosztów transportu medycznego do kraju;
  • kosztów transportu poszkodowanego do placówki.

W związku z tym, jeżeli chcemy w pełni poczuć się bezpieczni, powinniśmy zainwestować w kompleksową polisę narciarską.

Co daje polisa narciarska?

Główną zaletą prywatnych ubezpieczeń na narty jest możliwość ich dostosowania do indywidualnych potrzeb ubezpieczonego. To, co przydatne dla doświadczonych narciarzy, często okazuje się niepotrzebne dla początkujących. Niezależnie natomiast od naszych umiejętności i preferencji, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej;
  • ubezpieczenie kosztów leczenia;
  • ubezpieczenie sprzętu;
  • koszty ratownictwa;
  • assistance;
  • NNW;

Ponadto warto uzupełnić ten zestaw o klauzulę alkoholową oraz ubezpieczenie od sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka. Zanim zdecydujemy się na określoną polisę narciarsko, dobrze jest zapoznać się z propozycjami równych towarzystw ubezpieczeniowych. Więcej znajdziemy informacji na stronie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/narciarskie/0.html.

Tagged