Antykoncepcja istnieje po to, aby zapobiegać ciąży. Stosuje się ją przed rozpoczęciem współżycia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie każda z metod antykoncepcji to stuprocentowe bezpieczeństwo – może okazać się, że podcza stosunku pękła prezerwatywa, czy pominęłaś tabletkę antykoncepcyjną. Przypadki chodzą po ludziach, dlatego aby zminimalizować ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę stosuje się antykoncepcję awaryjną, czyli tabletkę “dzień po”. Co to takiego?
Tabletka “dzień po” czyli antykoncepcja awaryjna – co to takiego?
Tabletka “dzień po” (z ang. morning after pill lub EC – emergency contraception) to forma antykoncepcji awaryjnej. Ma ona na celu zapobiec zapłodnieniu po stosunku bez zabezpieczenia bądź przy pękniętej czy zsuniętej prezerwatywie. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek “dzień po” – Escapelle i EllaOne.
Tabletki Escapelle
Escapelle jest środkiem antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się w nagłych przypadkach. Lek ten można stosować do 72 godzin po stosunku, jednak największą skuteczność daje, jeżeli zostanie przyjęta jak najszybciej. Escapelle nie podlega refundacji i można go wykupić wyłącznie na receptę, którą może wypisać nie tylko ginekolog, ale również każdy inny specjalista. W określonych sytuacjach może powodować niepożądane działania uboczne – jak większość leków. Zalicza się do nich np.:
- nudności,
- bóle głowy,
- bóle podbrzusza,
- krwawienia międzymiesiączkowe,
- zmęczenie,
- dolegliwości żołądkowe,
- zaburzenie cyklu miesiączkowego.
Należy pamiętać o tym, aby lek Escapelle nie stosować w trakcie ciąży, a szczególną ostrożność zachować w okresie laktacji.
Tabletki EllaOne
Lek EllaOne to kolejny środek antykoncepcji awaryjnej dostępnej w naszym kraju. Tak jak w przypadku Escapelle, jest on dostępny na receptę. EllaOne różni się od wcześniej wspomnianego leku tym, że można go przyjąć do 120 godzin po odbyciu stosunku – czyli aż pięciu dni, jednak im wcześniej zostanie on przyjęty tym lepiej. Uznaje się, że jej najbardziej prawdopodobne działanie jest w ciągu pierwszych 12 godzinach od odbycia stosunku. Lek ten nie zapewnia pełnej ochrony przed zajściem w ciążę dlatego nie powinno się go używać jako stałej formy antykoncepcji.
EllaOne – tak jak Escapelle – należy przyjmować po konsultacji z lekarzem, który podczas wizyty wyjaśni wszystkie środki ostrożności oraz okoliczności, w których należy ten lek przyjąć. Najczęstsze skutki uboczne, które mogą pojawić się po przyjęciu EllaOne to:
- nudności,
- wymioty,
- bóle stawów,
- bóle mięśni,
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- migrena,
- bóle brzucha,
- tkliwość piersi,
- złe samopoczucie.
Potrzebujesz antykoncepcji awaryjnej? Zgłoś się do Jutro Medical
Jutro Medical to przychodnia lepszego jutra, która działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracujący tam zespół medyczny wie, jak ważne jest zdrowie pacjenta i robi wszystko, aby otrzymał on potrzebną pomoc medyczną. Dlatego jeżeli potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną zgłoś się do Jutro Medical. W tej przychodni uzyskasz tak bardzo potrzebną Ci pomoc.