Antykoncepcja hormonalna – czy każda kobieta może z niej skorzystać?

W teorii antykoncepcja hormonalna może zostać faktycznie zapisana przez ginekologa każdej kobiecie, która ukończyła 18 lat – a także młodszej, która pojawi się na takiej wizycie w towarzystwie jednego z rodziców. W praktyce jednak większość z pań już wie, że dla niektórych z nich taka forma ochrony przed ciążą jest po prostu niedostępna – z wielu różnych powodów. Czasami problemem jest to, że nie mamy z kim pójść na taką wizytę, a nie mamy skończonych 18 lat – rodzice niestety w dalszym ciągu nie chcą rozmawiać ze swoimi córkami na temat współżycia i sam pomysł umożliwienia im skorzystania z antykoncepcji, jest dla nich nie do przyjęcia. Z tym niestety trudno się walczy. 

A czasami antykoncepcja hormonalna nie wchodzi w grę dlatego, że nasz organizm po prostu nie może przyjmować takiej dawki hormonów. Jeżeli nasza mama lub babcia chorowały na zakrzepicę to raczej możemy z góry założyć, że ginekolog powie nam, iż tabletka antykoncepcyjna to zbyt duże ryzyko – tak samo zresztą implant czy wkładka. Mimo wszystko zdrowie jest tutaj najważniejsze – tym bardziej, że istnieją też inne sposoby zabezpieczania się przed zapłodnieniem. 

Skąd mam wiedzieć, czy wolno mi stosować antykoncepcję hormonalną? 

Tutaj tak naprawdę to zadaniem ginekologa jest zlecenie nam konkretnych badań, zanim jeszcze wypisze nam on receptę. Zdarzają się jednak takie przypadki, gdzie cały wywiad w gabinecie opiera się tylko na rozmowie – a badania zostają pominięte. Do takich sytuacji nie powinno dochodzić, ale takie są realia. Jeżeli my chcemy mieć pewność, że na 100% nie ma u nas ryzyka zakrzepicy i jesteśmy wystarczająco zdrowe, aby skorzystać z antykoncepcji hormonalnej – możemy zawsze zrobić sobie pełen zestaw takich badań samodzielnie. Jest to kosztowne, ale uzyskamy ważne dla nas odpowiedzi. 

Problemy po zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej  

Musisz również wiedzieć o tym, że antykoncepcja hormonalna może wywołać nieprzyjemne objawy nawet wtedy, gdy w teorii nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do jej zastosowania. Co może się wydarzyć? Czasami tabletka antykoncepcyjna powoduje u kobiet wzrost masy ciała, wahania nastrojów, niskie libido lub plamienie. W takiej chwili nie powinno się jednak panikować, bo najczęściej oznacza to tylko tyle, że została nam zapisana nieodpowiednia tabletka. Nie jest to tak naprawdę wina ginekologa, ponieważ proces dobierania najlepszej formy antykoncepcji hormonalnej może trochę potrwać. Zmiana stosowanego środka powinna rozwiązać ten kłopot w krótkim czasie. 

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Tagged