Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS to najczęstsza przypadłość dermatologiczna wśród dzieci i niemowląt. Niestety, choroba ma charakter przewlekły, a także lubi nawracać. Atopowe zapalenie skóry u dzieci czasami może się wyciszyć i nie dawać żadnych symptomów przez lata. Ale nawrót może nastąpić w każdej chwili. Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza dla delikatnej skóry dzieci. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i właściwe postępowanie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego tekstu. W artykule znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek, które pomogą wyciszyć objawy i osiągnąć stan remisji. 

1. Atopowe zapalenie skóry – co to jest? 

2. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

3. Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak postępować?

Atopowe zapalenie skóry – co to jest? 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych to przewlekłe swędzenia skóry i utrzymujący się stan zapalny, który dotyka zazwyczaj twarzy, szyi, ramion i nóg. Rzadko pojawia się w okolicy pach i pachwin. Atopia pojawia się zwykle już we wczesnym dzieciństwie, a nawet w okresie niemowlęcym. Jednak dotyka także osoby dorosłe. Jak wskazują badania, za atopię może odpowiadać kilka genów. Jest to dermatologiczna choroba przewlekła, w której duże znaczenie ma odpowiednio wcześniej zastosowane leczenie. 

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

Pierwsze symptomy atopowego zapalenia skóry u dzieci pojawiają się bardzo często już w okresie niemowlęcym. Do typowych objawów należą wykwity skórne, która zlokalizowane są w charakterystycznych miejscach. Skóra jest tam najczęściej sucha i szorstka. W wyniku uporczywego uczucia swędzenia dziecko staje się niespokojne, płaczliwe, ma problemy z zasypianiem i może być rozdrażnione. Utrzymujący się stan zapalny skóry dodatkowo może wzmacniać te odczucia. 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak postępować?

Jeśli u dziecka zdiagnozowane zostanie atopowe zapalenie skóry, należy postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Warto pamiętać, że układ odpornościowy malucha z atopią jest bardzo wrażliwy i podatny na wszelkie możliwe drobnoustroje, które mogą pojawić się w otoczeniu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena skóry dziecka, która oczywiście musi być połączona z leczeniem prowadzonym przez specjalistę. Zabiegi pielęgnujące, które mogą przynieść dziecku ulgę, obejmują zwłaszcza natłuszczanie. Aplikacja kremu lub mleczka na atopowe zapalenie skóry u dzieci powinna następować 3 lub 4 razy dziennie. 

Tagged