Bieganie to więcej niż sport. Dla osób biorących udział w maratonach to, bez wątpienia, styl życia. Nie trzeba jednak od razu pokonywać dziesiątek kilometrów pod presją czasu, aby czerpać pełnymi garściami z korzyści, jakich dostarcza bieganie.
Argument numer 1: wzrasta wydolność organizmu i wydajność serca
Podczas biegania mięśnie szkieletowe kurczą się i zwiększają swoje zapotrzebowanie na tlen. Podobnie zresztą jak mięsień sercowy, który ulega wzrostowi, jest lepiej ukrwiony, wydajny i kurczliwy, a także lepiej wykorzystuje tlen, który dostaje się do organizmu. Z czasem u biegaczy zdecydowanie wzrasta wydolność organizmu. Naczynia krwionośne u osób regularnie biegających stają się bardziej gęste, a te z kolei lepiej rozprowadzają krew nasyconą tlenem. Serce wzmacnia się i lepiej sobie radzi, przez co jest mniej podatne na zawały.
Argument numer 2: pozbycie się tkanki tłuszczowej
Godzina biegania w umiarkowanym tempie pozwala spalić około 400-500 kalorii. Przy zachowaniu zbilansowanej diety i stosowaniu suplementów (do kupienia w sklepie internetowym https://www.bcaa.pl/redin/reduktor-tluszczu-100kaps.html) można zrzucić nadmierne kilogramy. Co ważne, podkręca też przemianę materii – nie tylko w momencie biegu, ale również wiele godzin po nim. Spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszenie kalorii pozwala schudnąć, bez stosowania bardzo rygorystycznych diet. Kluczowe jest tom aby deficyt kaloryczny został zachowany.
Argument numer 3: tani i ogólnodostępny sport
Nie musisz dysponować dużym budżetem, aby wstać z kanapy i zacząć biegać. Nie musisz kupować karnetu na siłownię, aby zadbać o swoje zdrowe i sylwetkę. Jedyne, czego tak naprawdę potrzebujesz, to wygodnych butów do biegania, które ograniczą powstawanie urazów. Reszta jest w Twoich rękach. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, która lepiej przepuszcza powietrze i odprowadza pot, a także w przewiewną koszulkę i spodenki. Ćwiczyć możesz jednak zacząć z tym, co masz już w domu. Koniec z wymówkami!
Argument numer 4: angażowanie różnych partii mięśni
Bieganie wpływa korzystnie nie tylko na nogi. Również mięśnie pleców, ramion i brzucha są angażowane w czasie tego typu treningu. Ulegają wzmocnieniu, zwiększa się ich siła i wytrzymałość. Po roku regularnych treningów sylwetka staje się wyraźnie smuklejsza, mięśnie zaś bardzo subtelnie zarysowane.
Argument numer 5: zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne
Trening biegowy uprawiany regularnie redukuje prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia takie jak cukrzyca typu II, nadciśnienie czy otyłość, które są uznawane na choroby cywilizacyjne. Wraz z utrzymaniem aktywności fizycznej w postaci treningu cardio zwiększa się odporność organizmu na różne infekcje, obniża poziom złego cholesterolu oraz dotlenia mózg.
Argument numer 6: mocniejsze kości i stawy
Dzięki aktywności ruchowej zwiększa się również gęstość kości, co chroni biegaczy przed ryzykiem zachorowania na osteoporozę w wieku starczym. Chroni ich również przed chorobą zwyrodnieniową stawów oraz zbyt silnemu zużywaniu się chrząstek. Warto jednak zawsze poprzedzać i kończyć bieganie ćwiczeniami rozciągającymi, aby nie przeciążać zbytnio stawów.