By maluszek czuł się komfortowo i bezpiecznie – rożek niemowlęcy

Oczekiwanie na dziecko to emocjonujący czas. Rodzice przygotowują się do tego wielkiego wydarzenia na wielu płaszczyznach. Jednym z ważniejszych aspektów jest skompletowanie wyprawki. Łatwo się pogubić w morzu kolorowych akcesoriów, gadżetów i ubranek. Jedno jest pewne: przyda się znany i lubiany od wielu lat rożek niemowlęcy. Podpowiadamy świeżo upieczonym rodzicom, na co warto się zdecydować.

Zalety rożków dla niemowląt

Kompletując wyprawkę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rożki niemowlęce. Śpiące słodko w rożku maleństwo nie tylko rozkosznie wygląda. Rożek niemowlęcy ma przede wszystkim pozytywny wpływ na samopoczucie maluszka, a co za tym idzie – służy jego rozwojowi (w pierwszych trzech miesiącach życia). A więc jakie zalety ma rożek dla niemowlaka?

  • Uspokaja i otula – w pierwszych tygodniach życia maluszek potrzebuje warunków podobnych do tych, jakie miał w łonie mamy. To dlatego uspokaja się, gdy jest czymś ściśle owinięty. Otulający maluszka rożek zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, co pozwala mu się uspokoić i odprężyć. Rożki doskonale sprawdzają się w przypadku kolek, problemów ze snem czy występowania silnego odruchu moro.
  • Zapewnia komfort termiczny – rożek niemowlęcy może z powodzeniem zastąpić lekką kołderkę. Dodatkowo można okryć dziecko kocykiem, natomiast otulone w rożek nie narzuci sobie przypadkowo kocyka na buzię. Wielu rodziców używa rożka z wypełnieniem silikonowym na spacery.
  • Ułatwia podnoszenie i trzymanie noworodka – rożek niemowlęcy usztywniany ułatwia podnoszenie noworodka i niemowlęcia. Sprawdza się podczas karmienia, ponieważ umożliwia trzymanie maluszka w jednej dogodnej pozycji.

Jak wybrać odpowiedni rożek niemowlęcy?

Na rynku jest wiele rodzajów rożków. W zależności od oczekiwań można zdecydować się na rożek miękki lub usztywniany – ten pierwszy bardziej otuli dziecko i zapewni poczucie bliskości, natomiast usztywnienie ułatwi podnoszenie noworodka.

Kolejnym parametrem są wymiary rożka. Najczęściej można kupić rożki o wymiarach 75×75 oraz 100×100. Wiele zależy od wielkości dziecka. Większy rożek z pewnością posłuży przez dłuższy czas, ponieważ może zastąpić kołderkę czy w późniejszym okresie życia matę do zabawy na podłodze.

Dobrej jakości rożek powinien mieć odpowiednie certyfikaty, świadczące o tym, że jest bezpieczny dla skóry dziecka. Jeśli już mowa o materiale, to rekomenduje się rożki bawełniane, ale także wykonane z tkanin bambusowych (posiadają właściwości termoregulacyjne). Sprawdzi się też rożek muślinowy. Należy zaś unikać sztucznych materiałów, pod którymi maleństwo mogłoby się spocić.

Wybierając rożek, zwracamy również uwagę na design i kolorystykę. Jeśli chcemy pobudzić zmysły maluszka, to można zdecydować się na czarno-biały materiał lub z czerwonymi elementami. Niemniej rożek ma służyć raczej wyciszeniu i odprężeniu. Warto więc kierować się własnym gustem.

Tagged