Co powinieneś zabrać ze sobą na wyjście w góry?

Góry cieszą się niemal tak dużą popularnością jak morze. Niezależnie, czy jest lato, czy zima, warto się dobrze przygotować do często nieprzewidywalnej górskiej wycieczki. Co powinniśmy zabrać ze sobą, aby być gotowym na stawienie czoła niemal każdym warunkom atmosferycznym?

Wędrówka po górach jest świetnym rodzajem aktywności fizycznej, który oprócz spalenia kalorii, dostarcza pięknych i niezapomnianych widoków. Odkrywanie nowych szlaków  i miejsc jest bardzo fascynującym zdarzeniem, ale często też niebezpiecznym. Idąc w góry, ciężko jest przewidzieć, jakie warunki atmosferyczne będą panowały bliżej szczytu. Nierzadko się zdarza, że przy wejściu na szlak jest ciepło i świeci słońce, a w wysokich partiach gór pada deszcz lub wieje mocny wiatr. O tym, co warto wziąć ze sobą na taką wyprawę, decydują w dużej mierze pora roku oraz poziom trudności trasy.

Zadbaj o pożywienie

Wymagające wyjście w góry często łączy się z koniecznością spędzenia jednej lub kilku nocy na polu namiotowym lub w lesie. Są to miejsca dalekie od tych, w których na co dzień funkcjonujemy. Brakuje w nich dostępu do prądu, bieżącej wody oraz gazu. Jednak mimo wszystko potrzebę jedzenia trzeba w jakiś sposób zaspokoić. Do przygotowania ciepłych  i pożywnych posiłków świetnie posłuży kuchenka turystyczna lub palnik. Są to urządzenia działające na gaz, dlatego do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest butla gazowa turystyczna. Na takim palniku można z łatwością podgrzać zupę lub usmażyć złowioną rybę.

Rozgrzej się w trakcie wędrówki

Spacerując po zaśnieżonych szlakach, często marzy nam się kubek gorącej herbaty lub kawy. Wyziębiony organizm nie funkcjonuje zbyt dobrze, dlatego warto zabrać ze sobą w góry kubek termiczny lub termos. Dzięki właściwościom izolacyjnym zachowują one ciepło znajdującego się w nich napoju. Taki termos nie zajmuje dużo miejsca w plecaku, a dzięki niemu z pewnością docenisz możliwość ogrzania się w mroźny zimowy dzień.

Odpowiednia odzież

Zarówno latem, jak i zimą, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież. Góry są miejscem równie pięknym, co nieprzewidywalnym. Letnia wędrówka nie powinna się obejść bez cienkiej kurtki, która uchroni przed ewentualnym wiatrem lub deszczem. Oczywiście obowiązkowo zakładamy czapkę oraz smarujemy się kremem z filtrem, ponieważ na szlaku często jesteśmy bezpośrednio narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Teraz najważniejsze, czyli buty. Koniecznie musi to być obuwie przystosowane do chodzenia po górach, które zapewni dobrą amortyzację oraz ochroni kostkę przed urazami. Zimą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby było ono wodoodporne. Co jeszcze przyda nam się zimą? Z pewnością termoaktywna odzież oraz ciepłe spodnie i kurtka. Co do tych elementów nie ma nawet dyskusji. Oprócz tego warto zabrać ze sobą czapkę zakrywającą uszy, rękawiczki oraz raki. Te ostatnie przydadzą się w przypadku powierzchni pokrytej lodem. Planując kilkudniową wycieczkę, spakujmy do plecaka kilka czystych koszulek, bluz  z kapturem, krótkich i długich spodni oraz wygodną bieliznę.

Tagged