Co to są firany panele i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Szukasz nietuzinkowej dekoracji okna, nie przekonują cię rolety ani tradycyjne firany? Koniecznie musisz poznać panele okienne. Firany panelowe to coś więcej niż klasyczna firanka. To bardzo oryginalna dekoracja, która uczyni twój dom wyjątkowym.

Firany panele – jak wyglądają

Firany panele to bardzo charakterystyczna i specyficzna forma dekoracji okna. Nie można ich pomylić z żadnymi innymi. Wyróżnia je niebywała gładkość i obciążenie w dolnej części. Dzięki temu firanki panele nie zmieniają kształtu i nie powiewają na wietrze jak inne. Wyglądają dość sztywno, mimo iż są uszyte z miękkich tkanin firanowych. Przypominają nieco rolety rzymskie.

Tradycyjne firanki zasłaniają okno i część ścian przylegających do niego. Z firanami panelowymi jest inaczej. Przede wszystkim nie są to firany pojedyncze. Najlepszy efekt dekoracyjny uzyskuje się, wieszając na jednym oknie dwie lub trzy firany panelowe różnej długości.

Dolna część firany panelowej może być zdobiona zakładkami, lamówką lub gipiurą.

Firany panele można kupić w wersji gotowej lub zamówić na wymiar.

Z jakich tkanin szyje się panelowe firanki

Firany panelowe szyje się z różnych tkanin, np. markizety, żakardu, batystu, tiulu. W zależności od tego, jaką tkaninę wybierzemy, uzyskamy inny efekt. Dzięki temu możemy mieć dokładnie takie firanki, jakie chcemy – przejrzyste przepuszczające powietrze i słońce lub dbające o prywatność, utrudniające zaglądanie do wnętrza.

Najczęściej widuje się w oknach białe firanki panelowe, ale nie jest to regułą. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej pojawiają się firany panele kolorowe – szare, srebrne, écru, beżowe i pastelowe. Nieco rzadziej pojawiają się zamówienia na firanki panelowe w ciemniejszych kolorach.

Firanki panelowe a styl wnętrza

W zasadzie nie ma wnętrz, w których nie sprawdziłyby się firanki panelowe. Wszystko zależy od tego, z jakiej tkaniny zdecydujemy się uszyć firanę i jak będzie wykończona.

We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych najlepiej sprawdzą się firany panelowe gładkie, o różnym stopniu przezroczystości, z lamówką lub zakładką w dolnej części. Dobrze będą wyglądały trzy firany o różnej długości powieszone obok siebie w kolejności od najdłuższej do najkrótszej.

We wnętrzach urządzonych tradycyjnie, w stylu retro, vintage, rustykalnym, najlepiej sprawdzą się firany z dekoracyjną gipiurą w dolnej części. Najczęściej szyje się trzy firany różnej długości, dwie krótsze i jedną dłuższą. Dłuższa trafia na środek okna.

We wnętrzach urządzonych w stylach narzucających określone fasony też można powiesić firany panele. Styl marynistyczny chętnie powita firany w delikatne fale, angielski w drobne różyczki, skandynawski w pasy lub wzory geometryczne, glamour zdobione srebrną lub złotą nicią.

Firany panele – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej

Firany panele na wymiar wiesza się najczęściej w kuchni, salonie i gabinecie. Nieco rzadziej, ale stosuje się takie firany także w sypialniach. Wszystko zależy od tego, na jaki model firan się zdecydujemy i w jakim stopniu przesłonią one okno. W sypialni najlepiej jest powiesić pojedynczą firanę, która przesłoni całe okno. W pozostałych pomieszczeniach można eksperymentować z długością poszczególnych paneli.

Spodobały ci się firany panelowe? Możesz zamówić je w sklepie: https://alena-firany.pl/gotowe-firany-panele.html.

Tagged