Co warto wiedzieć o bazie pod makijaż?

Baza pod makijaż to ulubiony kosmetyk profesjonalnych makijażystek. Wiele osób obawia się jednak stosowania primera. Wynika to z tego, że wokół bazy pod makijaż zebrało się sporo mitów. Zniechęcają one do stosowania tego preparatu, przypisując mu np. zapychanie porów. Czy faktycznie tak jest? Jakie są najpopularniejsze mity o bazie pod makijaż?

Czym są bazy pod makijaż?

Baza pod makijaż inaczej nazywana primerem jest multifunkcjonalnym kosmetykiem. Aplikuje się ją na twarz, zanim nałoży się kolorowe kosmetyki: podkład, fluid, bronzer, róż czy cienie do powiek. Zadaniem primera jest wygładzenie cery, zmniejszenie porów, wyrównanie kolorytu skóry, jej ujędrnienie. Jednym słowem, baza ma przygotować twarz do nałożenia make-up. Dzięki niej zaaplikowanie kosmetyków będzie łatwiejsze, a one same będą lepiej się prezentować i dłużej utrzymywać na skórze. Warto tu jednak pamiętać, że primer może mieć też właściwości pielęgnacyjne i ochronne. Baza pod makijaż z perfumeria.pl/collections/makijaz-bazy może więc chronić przed promieniami UV, nawilżać, wygładzać zmarszczki, odżywić skórę. Mimo tych właściwości nadal wiele kobiet uważa, że primery to produkty niepotrzebne, a nawet szkodliwe. Co najczęściej się im zarzuca?

Baza pod makijaż utrudnia skórze oddychanie

Przeciwniczki pirmerów przede wszystkim zarzucają im, że zawarte w nich składniki utrudniają skórze oddychanie, a także powodują zatykanie się porów. Brak dostarczania tlenu skórze powoduje natomiast pojawienie się niepokojących objawów takich jak zaczerwienienie, swędzenie lub inne zmiany skórne. Przypisywanie takiego działania bazie pod makijaż nie jest jednak prawdziwe. W wysokiej jakości kosmetykach znajdują się przede wszystkim silikony lotne, które w ciągu dnia stopniowo odparowują ze skóry. Dzięki temu wymiana tlenowa jest zachowana, a skóra może bez przeszkód oddychać. Takie primery idealnie sprawdzają się na co dzień. Te silikonowe, trwalsze i nie przepuszczające lepiej stosować tylko na wyjątkowe okazje.

Baza pod makijaż niszczy skórę

Primerom często zarzucane jest również niszczenie cery. Jest to jednak kolejny mit. Kupując bazę w dobrej drogerii, otrzyma się bowiem produkt bogaty w ekstrakty i witaminy, które nie tylko nie szkodzą skórze, ale i będą ją pielęgnować. Chcąc więc na co dzień używać bazy warto sięgać po te z dobrymi składami, a także pamiętać o dokładnym jej zmyciu przy wieczornej pielęgnacji.

Baza pod makijaż tworzy efekt maski na twarzy

Tworzenie efektu maski to kolejny zarzut wobec bazy pod makijaż. Taki faktycznie może się pojawiać, ale tylko wtedy, gdy kosmetyku nałoży się zbyt dużo. Ważne więc, aby aplikować niewielką ilość preparatu. Rekomendowana jest niewielka kropelka na całą twarz. Baza powinna być też dokładnie rozprowadzona na skórę. Najlepiej nakładać ją od środka twarzy do zewnątrz. Kosmetyk można nakładać palcem lub gąbeczką do make -up.

Tagged