Czego nie wypada ubierać do kościoła?

Kościół to miejsce święte, a do miejsca kultu trzeba odnosić się z szacunkiem. Wierni ściśle przestrzegają ortodoksyjnego dress code’u. Odświętny strój to podstawa ubioru podczas mszy świętej, w dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jakich ubraniach nie wypada wchodzić do domu modlitwy.

Jak się ubrać do kościoła?

Ubrania do kościoła, czy to na mszę świętą, pasterkę czy na chrzest, powinny być skromne. Kobiety powinny zakrywać ramiona i ubierać eleganckie kreacje, np. garsonki, czy sukienki do kolan. Sukienkę do kościoła wybierzesz z poradami od Normalna.pl, gdzie dowiesz się które sukienki spełniają pobożne zasady ubioru. Panowie natomiast do domu modlitwy powinny chodzić w koszuli i zakrytych butach.

Jakie buty do kościoła?

Buty do kościoła powinny być wygodne, ale także eleganckie. Panie mogą na mszę świętą ubrać czółenka na niskim obcasie, botki, czy mokasyny. Panowie z kolei mogą ubrać skórzane półbuty lub oksfordki.

Czego nie ubierać na mszę świętą?

Jest wiele zasad dotyczących ubioru w domu Bożym. Najważniejsza jest jednak skromność. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na mszy świętej powinny być zakryci. Co to oznacza w praktyce? Mężczyźni powinni wybierać zakryte obuwie, sandałów nie powinno się ubierać do kościoła, podobnie jest z koszulkami bez rękawów. Kobiety powinny zaś wystrzegać się krótkich spódniczek i bluzek z dużym dekoltem.

Czego nie ubierać do kościoła na komunię?

Komunia dziecka bądź osoby bliskiej w rodzinie to święty czas należy tutaj ubrać się odświętnie. Mężczyznom na komunię w kościele nie wypada ubierać jeansowych spodnie, na tę specjalną okazję powinni oni założyć spodnie garniturowe. Panie z kolei na komunię również powinny zrezygnować ze spodni, są one mniej eleganckie niż np. garsonka.

Czego nie ubierać na ślub kościelny?

Ślub kościelny to specjalny czas dla Pary Młodej, często po ceremonii Para Młoda i goście weselni udają się na zabawę. Z tego też powodu, ubiór gości często jest nieodpowiedni do świątyni. Kobiety na wesele ubierają krótkie, rozkloszowane sukienki, które odsłaniają nogi, ramiona, a nawet brzuch, w domu Pańskim nie ma miejsca na takie niemoralne kreacje. Gościnie weselne na tego typu okazje często ubierają też buty na wysokim obcasie lub szpilki, których do kościoła również nie powinno się zakładać, takie obuwie może odwracać uwagę innych wiernych od ceremonii.

Czego nie ubierać na chrzest w kościele?

Chrzest to ważny czas w życiu rodziców, jak i ich dziecka, również trzeba się wtedy należycie ubrać. Kobiety na chrzest własnego dziecka nie powinny ubierać obcisłych strojów jak opinające spodnie, czy przylegające do ciała bluzki. Ubrania do kościoła na chrzest dziecka powinny być one wygodne i przede wszystkim eleganckie. Mężczyźni nie powinni natomiast ubierać T-shirtów i zupełnie tak jak na mszę świętą, komunię, na chrzest powinno ubierać się elegancką koszulkę, spodnie i zakryte obuwie. 

To dobrze, że ludzie czują się swobodnie w swoich ubraniach, jednak należy pamiętać o tym, że w świątyni panują pewne standardy mody. To miejsce kultu, do którego należy odnosić się z szacunkiem, dlatego ważny jest odpowiedni ubiór na mszę świętą czy komunię.

Tagged