Czy mogę iść na zwolnienie lekarskie?

Ludzie, którzy zatrudniają się w danej firmie na umowę o pracę – powinni zdawać sobie sprawę z wynikających z tego przywilejów. Od momentu rozpoczęcia tej pracy możemy – w razie potrzeby – udać się na zwolnienie lekarskie, które potocznie określane jest jako L4. To ważna informacja, bo pracownik musi mieć świadomość tego, iż z chorobą wcale nie powinien po raz kolejny stawić się w pracy. Niektóre osoby mają poczucie obowiązku i przychodzą tam tak czy inaczej – ale jest to błąd i narażamy innych pracowników na zachorowanie. 

Obecnie sytuacja jest o tyle prosta, że jeżeli już faktycznie pójdziemy do lekarza i dostaniemy L4 to nie jesteśmy w stanie w żaden sposób ukryć tego przed naszym pracodawcą. Jak to możliwe? Wprowadzone zostały po prostu elektroniczne zwolnienia lekarskie i wszystko załatwiane jest właśnie za pośrednictwem komputera. My nie mamy tutaj nic do zrobienia – lekarz wyśle zwolnienie lekarskie tam, gdzie trzeba.


Jak to działa? 

Zwolnienie lekarskie możesz otrzymać w prosty sposób – po prostu zapisujesz się na wizytę do swojego internisty. Ludzie jednak na pewno wiedzą już teraz, że pomimo chęci wybrania się na taką wizytę – niestety nie jest to zawsze możliwe. Możemy zadzwonić do naszego lekarza wcześnie rano, a i tak zostaniemy umówieni na inny dzień lub będziemy musieli dopiero wtedy ponownie zadzwonić. To właśnie dlatego zwolnienie lekarskie może być obecnie wystawiane także wstecz – a my nie tracimy dni urlopowych i otrzymujemy 80% wynagrodzenia za czas spędzony na zwolnieniu. Pamiętajmy tylko o tym, aby faktycznie poprosić lekarza o uwzględnienie tych informacji w naszym L4. 

Nie obawiaj się także, jeżeli chorujesz poważniej, bo zwolnienie lekarskie może zostać wystawione nawet na okres 6 miesięcy – a także później dalej mamy inne możliwości, aby otrzymywać pieniądze i móc zajmować się swoim zdrowiem. 


Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży 

Takie zwolnienie lekarskie musi oczywiście zostać wystawione przez lekarza, który faktycznie potwierdzi, że dana kobieta powinna raczej pozostać na chwilę obecną w domu. Pamiętajmy też o tym, że sam fakt bycia w ciąży – to jeszcze nie upoważnia nas do zwolnienia L4. Muszą pojawić się realne przesłanki, aby takie zwolnienie zostało wystawione – ryzyko poronienia, zagrożenie życia matki lub dziecka. Kobiety najczęściej otrzymują L4 wtedy, gdy zalecane jest im leżenie w łóżku – czasami nie mamy innego wyboru, jeśli chcemy donosić ciąże. Takie zwolnienie lekarskie może zostać wystawione nawet na całe 9 miesięcy ciąży.  

Tagged