Czy organizacja wesela będzie problemem w 2022?

Wydarzenia z ubiegłego roku sprawiły, że wiele osób zmieniło podejście do organizacji wesela. Młodzi nie planują już uroczystości 1-2 lata wcześniej i ograniczają się maksymalnie do 2-4 miesięcy. Z tego powodu sezon 2021 jest bardzo intensywny dla branży ślubnej, a wesela i śluby odbywają się praktycznie każdego tygodnia, od poniedziałku do niedzieli. Czy podobnie będzie w 2022 roku?

Organizacja wesela w czasie pandemii

Rok 2020 w wyniku szalejącej pandemii był bardzo trudny dla branży ślubnej, która w wyniku restrykcji związanych z COVID-19 poniosła ogromne straty. Niektórzy przedsiębiorcy musieli pozamykać swoje działalności, inni zdecydowali się przebranżowić, aby móc utrzymać się w czasie lockdownu. Nie brakuje też dramatycznych historii, włącznie z odbieraniem sobie przez niektóre osoby życia…

Na szczęście rok 2021, dzięki zluzowaniu obostrzeń, okazał się łaskawszy. Rynek powoli wraca do normalności, wiele przyjęć planowanych na 2020 zostało przeniesionych na ten rok, dzięki czemu branża ślubna otrzymuje więcej zleceń.

Jak będą wyglądały wesela w nadchodzącym 2022 roku? Możemy tylko przypuszczać, ale rosnąca krzywa zachorowań nie napawa optymizmem. Dlatego planując wesele w przyszłym roku, należy śledzić raporty Ministerstwa Zdrowia dotyczące ograniczeń związanych z COVID-19. Warto także być w stałym kontakcie z podwykonawcami ślubnymi. Pomocny może również okazać się weeding planner, który pomoże dopasować przyjęcie weselne do wymogów sanitarnych związanych z koronawirusem, a także zminimalizować straty w przypadku zmiany terminu wesela.

Praca w branży weselnej

Przenoszenie wesel z okresu najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na rok 2021 i 2022 spowodowała, że rynek zajmujący się organizacją takich imprez, aktualnie potrzebuje większej liczby pracowników. Dlatego to doskonały moment na znalezienie pracy w branży weselnej.

Ostatnimi czasy szczególnym powodzeniem cieszy się zawód weeding plannera. Jest to tzw. konsultant ślubny, czyli osoba odpowiedzialna za organizację wesela tak, aby wszystko przebiegło zgodnie z wyobraźnią Pary Młodej. Weeding planner doradza podczas trudnych wyborów, koordynuje przebieg wydarzeń od samego początku do samego końca, a kiedy coś zaczyna się sypać, sprawnie rozwiązuje problem. Taka osoba jest również na bieżąco z trendami i posiada wiele kontaktów w branży.

Na weselu nie może również zabraknąć oprawy muzycznej. Do wyboru mamy zwykle dwie możliwości: DJ lub zespół muzyczny. To bardzo ważna kwestia bowiem są to osoby, których zadaniem jest zadbanie o dobrą zabawę, a nie każdemu się to niestety udaje. W przypadku zespołu muzycznego warto poprosić o referencje, a także sprawdzić, czy grupa dysponuje odpowiednim sprzętem z dobrej jakości nagłośnieniem. DJ-owi z pewnością pomoże wcześniejsze przekazanie przykładowej playlisty, dzięki czemu zapozna się z gustem muzycznym Młodej Pary, i ich gości.

Ważną osobą na weselu jest również fotograf, który trwale uwieczni ten jeden z najważniejszych dni w życiu wielu osób. Przy wyborze fotografa warto przejrzeć jego portfolio z innych przyjęć weselnych oraz sesji ślubnych.

Kolejną niezbędną osobą jest florystka, która zadba o dekoracje ślubne w kościele, sali weselnej, a nawet samochodzie, a także stworzy bukiet ślubny dla Panny Młodej.

W branży weselnej nie może oczywiście zabraknąć dobrego kucharza, bowiem bez dobrego jedzenia nie ma dobrej imprezy. Bardzo ważni są również kelnerzy, którzy podczas wesela serwują posiłki i obsługują gości. Czasem w skład obsługi weselnej wchodzą również cukiernicy, barmani oraz sommelierzy.