Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem?

Rynek nieruchomości przeżywa obecnie okres odrodzenia. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania lub domu, aby ulokować w nim swoje oszczędności. Nabywanie nowych nieruchomości na wynajem ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Pandemia również zmieniła zasady i spowodowała wzrost zakupu mieszkań własnościowych i spadek ich wynajmu.

Jakie korzyści płyną z inwestycji w mieszkania na wynajem?

Zapotrzebowanie na mieszkalne nieruchomości jest coraz większe i wielu deweloperów rozpoczyna coraz to nowe inwestycje. Mimo wielkiego zainteresowania wśród potencjalnych klientów wciąż brakuje produktów nieruchomościowych. Dodatkowo mamy w Polsce coraz więcej osób z zagranicy. Skutkuje to zwiększonym zapotrzebowaniem na mieszkania na wynajem. Inwestycje w Siechnicach to przede wszystkim sposób na rozwiązanie problemów braku wolnych nieruchomości. W wielu miejscowościach Polski powstaje coraz więcej budynków mieszkalnych, które zapewniają nie tylko mieszkania własnościowe, ale również umożliwiają ich wynajem.

Jakie zagrożenia wiążą się z posiadaniem mieszkania na wynajem?

Na chwilę obecną szacuje się, że zapotrzebowanie na mieszkania wynajmowane zdecydowanie spadło w porównaniu do lat przed pandemią. Zdalna praca oraz nauczanie sprawiły, że wielu ludzi przeniosło się do mieszkań własnościowych lub przeniosło się do domów. Wpływ na to miały również niskie oprocentowania kredytowe, które ułatwiały podjęcie decyzji o zaciągnięciu hipoteki. Inwestycje w Siechnicach zapewniają przede wszystkim spokój i stabilizację, do których ucieka obecnie tak wiele osób. Jest to niewielkie miasteczko, dlatego można tam odciąć się od zgiełku i pośpiechu.

Mimo że zainteresowanie wynajmowanymi mieszkaniami jest mniejsze niż w poprzednich latach, wzrasta popyt na wynajem krótkoterminowy. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy posiadamy nieruchomość w mieście turystycznym. Może się okazać zdecydowanie bardziej dochodowe i opłacalne niż udostępnianie mieszkań na dłuższe okresy.

Jaka lokalizacja jest najlepsza dla mieszkań na wynajem?

Ogromną popularnością nadal cieszą się jednak dogodne lokalizacje. Można to jednak rozumieć na kilka sposobów. Większość osób szuka mieszkania w centrum. Jest to zazwyczaj spowodowane możliwością szybkiego dojazdu do pracy i dostępnością na wyciągnięcie ręki wielu rozrywek. Nie trzeba również stać w korkach po zakończeniu pracy.

Niektórzy jednak wolą osiedlać się i wynajmować mieszkania na obrzeżach miast lub w niedalekich miasteczkach. Właśnie dlatego inwestycje w Siechnicach cieszą się dużym zainteresowaniem. W takich okolicach mamy zdecydowanie więcej ciszy i spokoju, nie czujemy pędu miasta, który panuje w centralnej jego części. Osiedla powstające poza centrum oraz w graniczących miasteczkach są z reguły kompleksowo wyposażone w najpotrzebniejsze sklepy, oraz punkty usługowe. Stają się one małymi aglomeracjami, które często wystarczają mieszkańcom do wygodnego, komfortowego życia.

Czy mieszkania na wynajem to opłacalna inwestycja? – inwestycje w Siechnicach

Posiadając mieszkanie, w którym nie przebywamy, zdecydowanie lepiej dla nas jest je wynająć. Koszty utrzymania nieruchomości pokrywają się wówczas z opłatami, które wpływają od najemców. W takim przypadku należy się tylko zastanowić nad tym, jaki wynajem będzie w naszej lokalizacji bardziej opłacalny: długo czy krótkoterminowy.

Jeżeli kupujemy nowe mieszkanie specjalnie pod okoliczność wynajmu warto zastanowić się, czy ta inwestycja będzie dla nas dochodowa. Szczególnie ryzykowne jest nabywanie takiej nieruchomości na kredyt, gdy nie mamy pewności czy zyski z wynajmu pokryją koszty naszego zadłużenia.

Tagged