Czy warto kupić Thermomix Cookidoo?

Thermomix Cookidoo to wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które gotuje, blenduje, sieka, uciera, miesza, waży i podgrzewa. Jedni go kochają, inni nienawidzą — głównie za cenę. Co tak naprawdę potrafi to urządzenie i czy jest warte swojej ceny?

Thermomix – co to jest i jak działa?

Producentem urządzenia Thermomix Cookidoo jest międzynarodowa firma Vorwerk, która od lat zajmuje się sprzedażą produktów wysokiej jakości. Nazwa pochodzi od słów „thermo” i „mix”, czyli ogrzewanie i mieszanie. Można go nabyć wyłącznie od przedstawiciela firmy. Wcześniej można zamówić niezobowiązującą prezentację urządzenia, podczas której sprzedawca będzie przygotowywał różne potrawy.

Thermomix to jednomisowy robot kuchenny, który posiada aż 20 różnych funkcji: miesza, sieka, waży, miksuje, gotuje na parze, gotuje, ugniata, podgrzewa, emulguje, podsmaża, mieli, ubija, blenduje, rozpuszcza. Najnowszy model TM6 ma również funkcje czajnika, wolnego gotowania, sous vide, wysokich temperatur oraz fermentowania. Nie potrzeba zatem w kuchni żadnych dodatkowych sprzętów do przygotowania danej potrawy, bo wszystko można zrobić w Termomixie, co bardzo ułatwia przygotowywanie nawet najbardziej skomplikowanych potraw.

Thermomix Cookidoo — zalety

Najważniejsze zalety Thermomixa to:

 1. Wielofunkcyjność – urządzenie posiada aż 20 funkcji, m.in. mieszanie, gotowanie, ugniatanie, miksowanie, ważenie itd.
 2. Oszczędność miejsca – jeden Thermomix zastępuje kilka innych sprzętów jak np. blender, mikser, garnek do gotowania na parze itp.
 3. Czystość – urządzenie posiada jeden garnek z pokrywką, dzięki czemu nic się nie rozbryzguje podczas miksowania oraz mieszania, i dwie przystawki do gotowania na parze, które można myć w zmywarce.
 4. Ważenie – Thermomix ma wbudowaną wagę, dzięki temu produkty wkładane do garnka są od razu ważone.
 5. Wyrabianie ciasta – za pomocą funkcji interwału Thermomix wyrabia ciasto sprawnie, bez użycia Twoich rąk.
 6. Mocny blender – urządzenie bardzo dobrze blenduje, dlatego w łatwy sposób można przyrządzić w nim zupy kremy czy sosy.
 7. Wyświetlacz z przepisami – dzięki czemu gotowanie jest bardzo proste, nawet dla dzieci.
 8. Planowanie menu i zakupów – w najnowszej wersji Thermomixa TM6 można z łatwością planować menu na cały tydzień, a także tworzyć listy zakupów potrzebnych produktów.

Thermomix Cookidoo — wady

Thermomixm oprócz wielu zalet, ma też następujące wady:

 1. Głośność – podczas pracy urządzenia, np. mielenia, powstały hałas może niektórych denerwować. Co więcej, po każdej zakończonej czynności pojawia się sygnał dźwiękowy – co również może przeszkadzać niektórym osobom.
 2. Wysoka cena – która przekracza 5 tys. zł, jest więc to naprawdę spory wydatek dla większości Polaków.
 3. Nierówne kawałki podczas siekania – np. gdy chcemy posiekać małe ilości cebuli, marchwi itp.
 4. Płatny dostęp do platformy z przepisami Thermomix – na starcie otrzymujesz w prezencie kilka miesięcy bezpłatnego dostępu do platformy z przepisami, jednak po tym okresie, musisz zapłacić z góry za rok abonamentu.
 5. Ograniczona pojemność – do dyspozycji masz misę o pojemności 2,2 l, dlatego szykujesz obiad dla większej liczby osób, musisz go zrobić na dwa razy.
 6. Czyszczenie noży – jest dość trudne, dlatego warto je wcześniej namoczyć lub myć od razu po skończonej pracy.

Thermomix Cookidoo — cena

Najnowszy model Thermomix TM6 dostępny jest w sprzedaży u przedstawicieli handlowych. Jego cena to 5.395,00 zł. Urządzenie można kupić, płacąc gotówką/przelewem lub wybierając raty.

Wcześniejszą wersję TM5 można było kupić za 4.799,00 zł bez cookidoo i 5.199,00 zł z cookidoo. Obecnie w sprzedaży u przedstawicieli handlowych jest dostępny tylko najnowszy model.

Vorwerk Thermomix TM5 z Cook-Key: Recenzja, opinie - Lifestyle, technologie, ciekawostki blog kulinarny
Thermomix Cookidoo