Czy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe w sypialni?

Sypialnia to nasze zamknięte królestwo – najbardziej prywatne spośród wszystkich domowych pomieszczeń. Wymaga odpowiedniego zaplanowania i aranżacji, by spełniało wszelkie oczekiwania użytkownika. Jednym z ważnych elementów jest oczywiście zapewnienie właściwego systemu grzewczego. Coraz częściej w tej roli stosuje się ogrzewanie podłogowe. Czy rzeczywiście takie rozwiązania warto zainstalować w sypialniach? Na jaki produkt się zdecydować? Kilka wskazówek przekażemy w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie podłogowe – różne sposoby na ciepło w sypialni

Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach przestało być ciekawostką, a urosło wręcz do jednego ze standardów w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Najczęściej spotyka się je oczywiście wciąż w łazienkach, ale nie należy już do rzadkości montaż takich urządzeń w innych częściach domu, w tym choćby w salonach, kuchniach czy właśnie sypialniach.

Na jakie produkty można się zdecydować? Podstawową opcją pozostaje od dawna ogrzewanie wodne, składające się z cienkich rurek, układanych pod całą powierzchnią podłogi. Są one podłączone do pompy ciepła, która dostarcza do nich wodę o odpowiednio wysokiej temperaturze. Ciepło jest z nich przekazywane do wierzchniej warstwy podłogi, a następnie wypromieniowywane do wnętrza.

Inną konstrukcją do wykorzystania w domach jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak choćby to dostępne na: Econovli.pl. W tym przypadku pod posadzką układa się przewody grzewcze lub matę elektryczną, podłączane wyłącznie do sieci energetycznej. Również one nagrzewają się i oddają ciepło do wnętrza, by zapewnić komfort cieplny wszystkim użytkownikom.

Urządzenia grzewcze podłogowe – jedyne źródło ciepła czy rozwiązanie dodatkowe?

Moc ogrzewania podłogowego dopasowuje się oczywiście do wielkości pomieszczenia i potrzeb domowników, podobnie jak systemy konwektorowe. Szeroki wybór dostępnych rozwiązań sprawia, że da się wykorzystać ten typ ogrzewania jako główny i w pełni niezależny sposób ogrzewania domowych wnętrz. Niekiedy jednak łączy się je też z innymi urządzeniami grzewczymi, by zapewnić w pomieszczeniu optymalne warunki.

Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe wyróżnia się sporą bezwładnością cieplną, co niekoniecznie musi być uznawane za wadę. Potrzebuje ono nieco więcej czasu na ogrzanie się, ale później dłużej oddaje ciepło, nawet po wyłączeniu urządzenia. W efekcie idealnie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy przez cały czas chcemy utrzymać w pomieszczeniu stałą temperaturę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w sypialni?

Z jakich powodów ogrzewanie podłogowe to dobra opcja do sypialni? Przede wszystkim na jego korzyść przemawia komfort ciepłej podłogi, na której ustawiamy bose stopy zaraz po przebudzeniu. Dodatkowo zapewnia ono optymalny rozkład temperatur we wnętrzu – nieco cieplej przy podłodze niż w wyższych partiach pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe sprawdza się także świetnie w sypialniach osób cierpiących z powodu alergii. Nie prowadzi bowiem do sztucznego unoszenia kurzu i roztoczy, co minimalizuje katar, problemy zatokowe i dolegliwości bólowe.

W końcu systemy tego typu niemal w całości kryją się pod powierzchnią podłogi. Dzięki temu zyskuje się większą ustawność wnętrza, co przydaje się nie tylko w ekstremalnie małych sypialniach. Sporo dodatkowych pomysłów i inspiracji pojawia się choćby na stronie: dom-mieszkanie.pl.

Przytulna i nastrojowa sypialnia o każdej porze roku

Dobrze zaplanowane ogrzewanie w sypialni sprawia, że zawsze budzimy się w komfortowych warunkach, nawet podczas największych mrozów. Warto zatem sprawdzić dostępne opcje, w tym modele podłogowe  – może właśnie one staną się rozwiązaniem idealnym również i w Waszych sypialniach.

Tagged