Dieta bogatoresztkowa jest także nazywana dietą wysokobłonnikową. Zawiera one większe ilości pokarmowego błonnika od diety tradycyjnej. Jest to lecznicza dieta, która jest między innymi zalecana w walce z zaparciami oraz w profilaktyce chorób jelit, między innymi zespołu drażliwego jelita oraz nowotworu jelita grubego. Poza tym bogatoresztkowa dieta zapobiega rozwojowi cukrzycy, miażdżycy oraz otyłości. Jakie są zasady tejże diety?
Na czym polega dieta bogatoresztkowa?
Warto stawiać na kasze grube, ciemne pieczywo, brązowy ryż, jak i także suszone owoce. Zaleca się, aby makaronów oraz kasz nie gotować nigdy do końca, tylko spożywać na półtwardo. Sam proces gotowania powoduje utratę przynajmniej części w nich zawartych bardzo cennych składników, także błonnika
Bardzo bogatym źródłem błonnika również są surowe owoce oraz warzywa, jak i także strączkowe rośliny, które z uwagi na bardzo wysoką zawartość polisacharydów oraz niską kaloryczność, spożywane powinny być w ilości około jednego kilograma dziennie.
Do produktów, które się znajdują w menu tradycyjnym dodawać warto te, które są bogate w błonnik, na przykład owsiane płatki łączyć można z jogurtem, mlekiem czy też sałatkami. Zaś otręby pszenne są idealnym dodatkiem do ziemniaków, a nawet soków warzywnych czy też soków owocowych.
Eliminowanie wysokotłuszczowych produktów
Należy z jadłospisu wyeliminować wysokotłuszczowe produkty. Tylko co jakiś czas możemy sobie pozwolić na bardzo małe ilości produktów o zawartości niewielkiej tłuszczu. Dieta bogatoresztkowa dopuszcza plasterek żółtego sera czy też twarogu. Jednak łączmy je z pieczywem żytnim czy też z pieczywem razowym. Nie wolno spożywać za dużych ilości jajek. Zakazane są także wszelkiego rodzaju potrawy smażone oraz pieczone na tłuszczu. Mięsa chude są zalecane w tejże diecie. Można je gotować, dusić czy też smażyć bez żadnego tłuszczu.
Należy także wykluczyć z menu naszego słodyczy. Żywność ta nie posiada żadnych resztkowych składników i co więcej są bardzo kaloryczne. Odradzamy także picie bardzo mocnej herbaty. Najlepiej herbatę zastąpić ziołowymi naparami, które wpływają pozytywnie na sam proces trawienia.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Na pewno o tym, że dieta ta powinna być stopniowo wprowadzana. Chodzi o to, aby przewód pokarmowy mógł przyzwyczaić się do coraz to większej ilości błonnika. W taki sposób unikniemy wszelkich skutków ubocznych, jak kolki, wzdęcia czy też biegunka. Na pewno nie chcielibyśmy się nabawić tego typu dolegliwości. Zróbmy to z głową.