Czym jest nużeniec na głowie?

Nużeniec na głowie to po prostu pasożyt roztocz. Przebywa ona w łojowych gruczołach skóry człowieka, jak i także torebkach włosowych, które wywołują dermatologiczną chorobę, która jest nazywana nużycą. Przejawia się ona ropiejącymi krostami.

Co wiemy o tym pasożycie?

Nużeniec na głowie odżywa się łojem oraz także przesączem osocza krwi czy też wydzieliną łojowych gruczołów i nabłonkowymi komórkami. Nużeniem powoduje po prostu zapalenie łojowego gruczołu lub też mieszka włosowego. Przez to uniemożliwione jest wydzielenie się łoju. Objawami może się okazać stan zapalny, miejscowa gorączka, powstanie ropnia oraz także ból.

Możemy również odczuwać lekkie swędzenie skóry w miejscach, w których przebywają nużeńce. Szczególnie, gdy wnikają aktywnie w głąb mieszka czy też łojowego gruczołu. To się właśnie przyczynia do powstawania wągrów oraz także zaskórników. Tak naprawdę to odchody nużeńca wywołują podrażnienie oraz także uczulenie ujścia łojowych gruczołów. Ludzkiego nużeńca wywołują uczulenie oraz także podrażnienie ujścia łojowych gruczołów. Ludzkiego nużeńca wywołują uczulenie czy też podrażnienie ujścia łojowych gruczołów. Ludzkiego nużeńca zidentyfikować może mikroskopowym badaniem zaskórników czy też całych włosowych torebek. Jest przenoszony razem z kurzem, poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą oraz także stosowanie tych samych kosmetycznych przyborów, pościeli, ubrań czy też ręczników.

Choroba ta bardzo często występuje także z innymi skórnymi chorobami. Szczególnie mowa tutaj o trądziku oraz różowatym trądziku. Liczbę największą roztoczy można było zaobserwować przy zapaleniu spojówek czy też przy zapaleniu rogówki oka.

Objawy nużycy

Wśród objawów nużycy możemy wymienić: wągry, trądzik, rozszerzone pory, zaczerwienienie, wysypka koloru czerwonego, produkowanie podwyższone sebum, rozszerzenie naczyń krwionośnych, grudkowana skóra twarzy, niezdrowy kolor cery zielono-szary, zwiększenie wielkości nosa, łuszczenie się skóry, swędzenie powiek, wypadanie rzęs czy też swędzenie uszu.

A jak wygląda sama profilaktyka? Na pewno warto pomyśleć o zrównoważonej diecie, zdrowym trybie życia czy też o unikaniu stresu. Musimy mieć świadomość, że rozwojowi choroby na pewno sprzyja palenie czy też spożywanie alkoholu. Warto także postarać się o dokładną pielęgnację skóry, unikanie bezpośredniego słonecznego światła. Oczywiście kluczowa i najważniejsza jest odpowiednia higiena. Mamy nadzieję, że jest to dla wszystkich oczywiste i będziemy przestrzegać tych wszystkich zasad.