Czym jest Toczeń Rumieniowaty Układowy?

TRU, a więc Toczeń Rumieniowaty Układowy jest chorobą przewlekłą autoimmunologiczną, w której odpornościowy układ atakuje bezpośrednio komórki oraz tkanki organizmu. Wywołuje tym samym stan zapalny oraz prowadzi do uszkodzenia tkanej. TRU zająć może część dowolną ciała, jednak uszkadza najczęściej stawy, serce, płuca, skórę, naczynia krwionośne, układ nerwowy oraz nerki.

Przebieg choroby

Toczeń Rumieniowaty Układowy jest niezwykle zróżnicowany oraz charakteryzuje się okresami zaostrzenia, które są przeplatane okresami poprawy czy też remisji choroby. Niektórzy spośród pacjentów doświadczają formy dosyć łagodnej, która wymaga nieznacznej medycznej ingerencji, podczas gdy inni do czynienia mają z poważnymi czy też agresywnym wręcz przebiegiem choroby, która doprowadzić może do uszkodzeń organów takich jak: płuca, serce, mózg czy też nerki. Nie są jednak znane przyczyny, które wywołują TRU, chociaż się przypuszcza, że za nim stoi wiele czynników genetycznej natury, hormonalnej oraz środowiskowej.

Mamy do czynienia z trzema głównymi rodzajami tocznia. Pierwsze z nich to toczeń skórny. Zawsze się ogranicza do skóry oraz możemy zidentyfikować go dzięki wysypce, która się pojawia na skórze głowy, twarzy oraz szyi. Drugi rodzaj to toczeń układowy. Objąć może skórę oraz prawie każdy organ czy też układ ciała. Ostatnim jest toczeń, który wywołany jest działaniem leków. Występuje on po zażyciu przypisanych określonych leków.

Kto może zachorować?

Liczba osób chorych na TRU waha się. Odnotowujemy od 1 do 10 nowych przypadków na 100,000 osobo-lat. Sama częstość występowania TRU wynosi pomiędzy 20-70 procent na 100.000.

TRU występuje najczęściej u kobiet. Pamiętajmy, że kobiety w rozrodczym wieku są aż dziewięciokrotnie bardziej narażone na zachorowania na TRU niż będący w tym samym wieku mężczyźni.

TRU występuje częściej w grupach określonych etnicznych. Ludność hiszpańska oraz Afroamerykanie są trzykrotnie bardziej narażeni na TRU od przedstawicieli kaukaskiej rasy. W jednym z amerykańskich badań uzyskano wyniki, że także Azjaci stanowią grupę o ryzyku podwyższonym. Szacuje się, że w Chinach choruje więcej osób na TRU niż na RZS, a więc reumatoidalne zapalenie stawów.

Dane te powinny nam dać do myślenia. Warto po rozpoznaniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów od razu udać się do stosownego lekarza. Jeśli nie wiemy do jakiego specjalisty się zgłosić, to możemy rozpocząć od wizyty u naszego lekarza rodzinnego. Jest to dobra droga. Lekarz rodzinny pokieruje nas dalej.