Czym jest toksokaroza?

Toksokaraza jest chorobą, która zagrozić może naszemu dziecku podczas zabawy w piaskownicy. Poza urazami pozornymi czy też zaprószeniem oczu piaskiem istnieje także zarażenie się odzwierzęcymi pasożytami. Dla czworonogów piaskownica jest idealnym miejscem na toaletę.

Jak można zakazić się tokosokarozą?

Toksokaroza jest typową chorobą brudnych rąk. Najczęściej zarażenia tego rodzaju obserwuje się u dzieci. Dzieci się zarażają jajami pasożytów w wyniku kontaktu z zanieczyszczonym piachem odchodami kotów czy też psów. Ewentualnie na skutek brania ziemi czy też piasku do ust. Niekiedy do zarażenia dochodzi poprzez spożywanie warzyw, które są zanieczyszczonymi odchodami zwierząt.

Jak przebiega toksokaroza?

Toksokaroza jest również znana jako zespół larwy trzewnej wędrującej. Ta nazwa jest związana ze specyfiką wędrówki tego pasożyta w naszym organizmie. Po spożyciu jaj inwazyjnych tego pasożyta, które tę cechą po około dwóch czy też czterech tygodniach nabywają od wydalenia przez zwierzątka, w jelicie cienkim się wykluwają z nich larwy, które dostają się następnie do różnych narządów przy pośrednictwie krwi. Te larwy mają zdolność pochodzenia przez ścianę naszego jelita do krwi. Większość larw bezpośrednio po dostaniu się do narządów ginie, jednocześnie tworząc duże ziarniniaki.

Zależnie od liczby larw krążących oraz zajętego narządu są obserwowane różne objawy czy też postacie choroby.

Jakie są postacie toksokarozy?

Pierwsza postać to toksokaroza bezobjawowa. Tę postać się obserwuje podczas niewielkiej inwazji właśnie pasożytami. Zarażenie ma samoograniczający się charakter. Kolejna postać to postać trzewna. Jest to postać choroby najczęściej obserwowana. Jest ona związana z zajęciem wątroby czy też płuc, ale rzadziej. Do objawów klasycznych należą: ogóle osłabienie, stany podgorączkowe, bóle brzucha, wysypki skórne, powiększenie wątroby czy też kaszel. W badaniu morfologii krwi jest charakterystyczne zwiększenie ogólnej liczby białych krwinek z przewagą kwasochłonnych krwinek. W biochemicznych badaniach obserwuje się także enzymy wątrobowe znacznie podwyższone.

Kolejna postać to toksokaroza oczna. Dochodzi wówczas do zajęcia jednej gałki ocznej. Po dostaniu się larw, również tworzą się w gałce ziarniniaki. Ta postać objawia się zapaleniem przewlekłym naczyniówki. Dojść może do odwarstwiania siatkówki czy też zaniku ocznej gałki, a w samej konsekwencji do całkowitej ślepoty.

Ostatnia postać to postać mózgowa. W przypadkach rzadkich larwy się dostają do naszego mózgu. Tam właśnie tworzą ziarniniaki. Objawy sugerować mogą nawet guza mózgu. Niezmiernie często pierwszym objawem są napady padaczkowe oraz także bóle głowy.