W przypadku podejrzenia chorób narządowych, czy trudności w ustaleniu przyczyn dolegliwości bólowych wykonuje się dokładniejsze badanie, jakim jest tomografia komputerowa. Warto poznać szczegółowe informacje na jego temat i dowiedzieć się, kiedy jest wykonywane.
Czym jest tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne, w ramach którego uzyskuje się obraz 2D i 3D narządów wewnętrznych. Dzięki badaniu można przeprowadzić bardzo dokładną diagnostykę całego ciała. Gdy rentgen lub ultrasonografia nie wystarczają, by ocenić dokładny stan pacjenta lub wykryć przyczyny dolegliwości, to właśnie tomografia komputerowa umożliwia postawienie trafnej diagnozy.
Dzięki tomografii komputerowej możliwe jest przebadanie wielu struktur ciała – naczyń krwionośnych, serca, płuc, mózgu, zatok, kończyn, kręgosłupa, czy jamy brzusznej. Co bardzo istotne, TK może być wykonywana w przypadku osób z rozrusznikiem serca. Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest ciąża, przebyte leczenie promieniowaniem jonizującym, alergia na jod lub kontrast.
Kiedy wykonuje się badanie TK?
Tomografia komputerowa jest zlecana przez lekarzy w trybie pilnym w przypadku nagłego, znacznego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. Bywa niezbędna w przypadku urazów głowy czy kręgosłupa. Ponadto, na takie badanie kierowani są pacjenci, u których zdiagnozowany został udar mózgu w celu określenia, czy jest krwotoczny, czy niedokrwienny. W przypadku podejrzenia krwawienia wewnętrznego TK pozwala określić miejsce jego wystąpienia. Na tomografię komputerową kierowani są pacjenci, u których istnieje podejrzenie nowotworu, tętniaków, guzów, czy też zatorowości płucnej. Dzięki tomografii komputerowej możliwe jest określenie przyczyn bólów niewiadomego pochodzenia.
Należy pamiętać, że wykonanie tomografii komputerowej wymaga skierowania od lekarza specjalisty. Zatem w przypadku bólów brzucha można zapisać się na wizytę u gastrologa lub gastroenterologa, a ten gdy USG nie da odpowiedzi, może skierować na bardziej szczegółowe badanie, czyli TK. Na tomografię może skierować także ortopeda – w przypadku urazów kostnych czy stawowych, kardiolog – w przypadku podejrzenia anomalii tętnic wieńcowych, czy gdy zachodzi potrzeba szczegółowej analizy czynności serca.
Tomografia komputerowa to jedno z podstawowych badań diagnostycznych i kontrolnych w przebiegu chorób onkologicznych. W ten sposób można sprawdzić między innymi, czy nie występują przerzuty na inne narządy. W przypadku utrzymujących się bóli głowy po urazach czy nie związanych z urazami na TK może skierować lekarz w szpitalu czy też neurolog. Tomografia komputerowa może być zlecona przez lekarzy różnych specjalizacji. Jest wykonywana przez lekarza ze specjalizacją radiologii i diagnostyki obrazowej.
Koszt tomografii komputerowej zależny jest od obszaru na jakim wykonywane jest badanie. Można wykonać je nieodpłatnie, w ramach NFZ po otrzymaniu skierowania. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z dłuższym oczekiwaniem w kolejce.
Badania TK z kontrastem wykonuje się przy podejrzeniu zmian nowotworowych, a także każdorazowo w przypadku tomografii jamy brzusznej. Tomografię bez kontrastu stosuje się np. przy podejrzeniu udaru czy złamania kości czaszki. Maksymalnie na tydzień przed badaniem TK z kontrastem konieczne jest wykonanie badania na poziom kreatyniny we krwi. Tomografia przeprowadzana jest na czczo. Ostatni posiłek można zjeść na 6 godzin przed badaniem. Nie należy pić napojów, kawy, herbaty. Zalecane jest picie wody, a w przypadku badania z kontrastem jest to konieczne. Przed badaniem nie można palić papierosów i trzeba ściągnąć całą biżuterię. Na badanie należy przyjść z dokumentacją medyczną.