Czym jest wylew w oku?

Wylew w oku jest najczęściej skutkiem pękniętego naczynka. Wylew w oku także jest nazywany wylewem podspojówkowym oraz jest jedną z przytrafiających się najczęściej dolegliwości w obrębie samego oka. Nie jest to zazwyczaj problem poważny i mija w sposób samoistny, jednak czasie może nawet to świadczyć o bardzo poważnej chorobie naszego narządu wzroku.

Przyczyny wylewu w oku

Wylew w oku pojawia się najczęściej, gdy naczynka delikatne w spojówce oka z jakiegoś powodu zostaną przerwane oraz uszkodzone. Wówczas krew się przedostaje do szklistego ciała oka oraz na białku oku pojawiają się plamki w kolorze czerwonym. Nie powodują one bólowych dolegliwości, ale wyglądać w sposób nieestetyczny oraz skutkować mogą zaburzeniami wzroczki jak chociażby muszki czy też mroczki przed oczami. Do wylewu w oku dochodzi najczęściej w nocy.

Wylew w oku może być samym skutkiem tarcia oczu czy też jakiegoś urazy, na przykład przy dostaniu się do oka obcego ciała. Przyczyną wylewu może być dopasowanie nieprawidłowe soczewek kontaktowych, które drażnią oko i powodują uszkodzenia mechaniczne. Wylew w oku jest także skutkiem suchości oka lub też za długiego noszenia kontaktowych soczewek.

W co po niektórych przypadkach wylew w oku pojawić się może na skutek reakcji na lekarstwa. Czasem także wylew krwi do oka ma także przyczynę prozaiczną. Jest nią wysiłek fizyczny, a nawet zaparcia, śmiech, kaszel oraz kichanie. Jednak może też świadczyć o kruchości nadmiernej ścian krwionośnych naczyń, a wskazuje to na bardzo poważne kłopoty ze zdrowiem. Taka sytuacja może być wynikiem hormonalnych zaburzeń, nadciśnienia, zaburzeń krążenia oraz także zaburzeń krzepliwości krwi.

Objawy wylewu w oku

Wylew w oku się objawia bardzo charakterystycznym miejscowym zaczerwienieniem szklistego ciała. Nie powinniśmy go mylić z pajączkami znajdującymi się na białku oka. Mowa wówczas jedynie o przekrwieniu oczu. W przypadku, gdy jest zaczerwienione całe szkliste ciało oka, do czynienia mamy nie z samym wylewem, ale ze stanem zapalnym. Koniecznie w takim przypadku musimy się zgłosić do lekarza okulisty.

W większości przypadku wylew w oku ustępuje samoistnie po upływie mniej więcej siedmiu do czternastu dn. Można oko zakraplać kroplami, na przykład ze świetlikiem czy też robić okłady chłodne ze świetlika bądź z esencji herbaty. Leczenie wylewu w oku nie jest w większości w ogóle konieczne. Jednak zasadne jest w pierwszej kolejności zbadanie przyczyny tworzenia się takowych zmian. W przypadku, gdy problem się powtórzy, to obowiązkowo należy się zgłosić o lekarza okulisty, który się tym zmianom przyjrzy oraz zleci dalsze konkretne już badania diagnostyczne, które pewnie wykluczą poważne choroby jak odwarstwianie się siatkówki, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, miażdżyca czy też retinopatia.