Czym jest zapalenie gruczołów Bartholina?

Zapalenie gruczołów Bartholina jest chorobą, która niestety dotyka wiele kobiet. Szczególnie są to osoby, które prowadzą aktywne seksualne życie. Gruczołu te są odpowiedzialne za produkowanie wydzieliny, podczas podniecenia seksualnego. W wyniku bakteryjnego zakażenia dochodzi do pewnego rodzaju zastoju wydzieliny, jej zakażeń oraz także w konsekwencji wytworzenia się poważnego ropnia.

Definicja

Zapalenie gruczołów Bartholina jest schorzeniem żeńskich płciowych narządów, które występuje najczęściej u seksualnie aktywnych kobiet. Najczęściej są to kobiety pomiędzy dwudziestym i trzydziestym rokiem życia. Ocenia się, że jakieś dwa procent kobiet na pewnym etapie swojego życia będzie z tej choroby cierpieć. Zazwyczaj przebiega ona z bardzo silnym bólem w okolicach sromu. Ból narasta przy siadaniu, jak i także przy zmianie pozycji. Często mu towarzyszy obrzmienie, zaczerwienienie czy też pojawienie się guzka w samym przedsionku pochwy. Ta choroba najczęściej przebiega razem z podwyższeniem temperatury naszego ciała. Czasem samo zapalenie może nawet przebiegać w sposób bezobjawowy.

Czym jest gruczoł Bartholina?

Gruczoły Bartholina mają rozmiar ziarenka grochu oraz leżą po każdej ze stron przedsionka pochwy. Odpowiadają za produkcję wydzielina, która się pojawia w chwilach seksualnego podniecenia. Wydzielina z kolei zwilża oraz także wygładza sam przedsionek pochwy. Ułatwia to odbycie seksualnego stosunku. Przewody, które wyprowadzają wydzielinę, zlokalizowane są w okolicach części dolnej sromowych mniejszych warg.

Przyczyny zapalenia

Samą przyczyną zapalenia gruczołu najczęściej jest zakażenie bakteryjne. Na skutek infekcji dochodzi u nas do obrzęku oraz „przytkania” ujścia wyprowadzających przewodów. Wydzielina produkowana zaczyna w gruczole zalegać. Jeśli dojdzie do zakażenia w torbieli, tworzy się zbiornik wypełniony ropą, zwany ropniem.

Ropa jest cuchnąca, żółto-zielona, biało-żółta, gęsta oraz także składa się z neutrofili martwych, uszkodzonych tkanek oraz bakterii. Przyczyną choroby jest po prostu bakteryjne zakażenie, w którego wyniku dochodzi w pierwszej kolejności do zastoju wydzieliny, a później do jej zakażenia oraz także wytworzenia ropnia. Proces toczący się wywołany jest bakteryjnym zakażeniem oraz także uciskiem na struktury sąsiednie przez zmieniony gruczoł powodują właśnie wystąpienie samych objawów choroby.

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, to od razu powinnyśmy się udać do lekarza. Oczywiście najlepiej udać się do lekarza ginekologa, który nam pomoże.