Czym są cozy games? Przegląd tytułów, które ułatwią relaks

Znalezienie chwili na relaks i odprężenie staje się coraz ważniejsze dla wielu zabieganych. Dla niemałego grona osób – nie tylko mężczyzn, ale i kobiet – gry komputerowe oraz konsolowe, stanowią idealny sposób na oderwanie się od rzeczywistości i zanurzenie się w świecie rozrywki. Coraz większą popularność zdobywają w Europie tak zwane cozy games. Czym tak naprawdę są te gry, które mają wyciszyć i zrelaksować?

Czym są „przytulne gry”?

Jak wskazują branżowe media, termin „przytulne gry”, bo tak dosłownie można przetłumaczyć sformułowanie „cozy games”, ugruntował swoją pozycję w branży gier wideo w 2020 roku, gdy gigantyczny sukces odniosło Animal Crossing: New Horizons.

Jest to gatunek gier komputerowych, które kładą nacisk na relaksującą i kojącą dla przebodźcowanej psychiki rozgrywkę. Charakteryzują się one spokojną atmosferą, niezbyt skomplikowaną mechaniką gry, ale za to z estetyczną grafiką oraz tematyką często powiązaną z naturą, podróżami, gotowaniem, ogrodnictwem czy życiem wiejskim. Głównym ich celem jest zapewnienie graczowi zasiadającemu do rozgrywki przynajmniej chwili odprężenia i wytchnienia od codziennych zmartwień oraz dostarczenie mu pozytywnych emocji i doświadczeń. Te gry często stają się ucieczką od zgiełku życia codziennego i pozwalają chwilą relaksu na oderwanie się od rzeczywistości.

Korzyści płynące z grania w „cozy games”

Każdy gracz może bez zbędnego pośpiechu ubrać na przykład słuchawki gamingowe, takie jak te dostępne m.in. na: https://www.morele.net/kategoria/sluchawki-gamingowe-466/,,,,,1934,,,0,,,,/1/, i zatracić się w wirtualnym świecie. Zapewni on spokojną i kojącą atmosferę, pozwalającą na odprężenie się i oderwanie od codziennego stresu. To właśnie te gry gwarantują wyrażanie swojej kreatywności poprzez tworzenie i rozwijanie środowiska, ogrodów czy nawet postaci i społeczności. Choć są zwykle relaksujące, mogą również wymagać pewnej umiejętności i strategii, co sprzyja rozwijaniu zdolności myślenia logicznego oraz planowania.

Dodajmy do tego, że mając na uszach słuchawki bezprzewodowe, takie jak np.: https://www.morele.net/kategoria/sluchawki-bezprzewodowe-458/, usłyszysz niezwykle wyraźnie charakterystyczne melodie, delikatne dźwięki otoczenia oraz subtelne efekty dźwiękowe tworzące harmonijną symfonię, która współgra z wydarzeniami na ekranie. Na koniec wreszcie, w przypadku niektórych tytułów, to doskonała okazja do spędzenia czasu w towarzystwie bliskich lub przyjaciół. Wszystko dzięki wirtualnemu łączeniu w rozgrywce.

Jak znaleźć idealną grę „cozy” dla siebie

Zastanów się, jakie elementy gry są dla ciebie ważne. Czy lubisz rozwiązywać zagadki, eksplorować światy fantasy, czy może po prostu odpoczywać przy prostych i relaksujących zadaniach? Poznaj recenzje i opinie innych graczy na temat wybranych gier. Portale recenzenckie, fora dyskusyjne oraz recenzje na platformach dystrybucji gier mogą dostarczyć cennych wskazówek. Nie zapomnij również wypróbować darmowych popularnych „demówek”. Niektóre studia oferują darmowe wersje swoich dzieł, które pozwalają przetestować je przed zakupem. Skorzystaj z tej możliwości, aby ocenić, czy dana gra odpowiada twoim oczekiwaniom.

Popularne „przytulne gry”. Przegląd tytułów

Na wstępie wymieniliśmy Animal Crossing: New Horizons. Gracz przeprowadza się w niej na odległą wyspę zamieszkującą antropomorficzne zwierzęta. Można tu hodować rośliny, dekorować dom, organizować wydarzenia społecznościowe i wiele więcej.

Palia, to nasza druga propozycja. Przeniesiesz się w niej do fantastycznego świata pełnego dzikiej natury, wyjątkowych postaci i możliwości stworzenia własnego przytulnego azylu. Znajdziesz tu wszystkie klasyczne elementy symulacji życia, takie jak zbieranie surowców, prowadzenie farmy, łowiectwo, personalizacja postaci, dekorowanie wnętrz, a nawet polowanie.

Trzecia propozycja to zaś The Jackbox Party Pack 10 , a więc kolejna odsłona popularnej serii gier imprezowych. Zawiera on w sobie zestaw zabawnych minigier wieloosobowych, które można grać zarówno na żywo, jak i online. Niezależnie od tego, czy preferujesz współpracę, wirtualne psoty czy rywalizację w rysowaniu, pisaniu i quizach, każda z konkurencji będzie świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu, nawet dla osób, które zwykle nie uważają się za graczy.

Artykuł sponsorowany

Tagged