Dieta ketogeniczna zasady – o czym musimy pamiętać?

Dieta ketogeniczna zapowiada się całkiem nieźle. Jest stosowana powszechnie w walce z kilogramami nadmiernymi. Wykorzystywana może także być w leczeniu cukrzycy czy też nadciśnienia. Ma sporą rzeszę zwolenników. Jak kształtuje się dieta ketogeniczna zasady?

Poznajmy zasady

Dieta ketogeniczna zasady jest sposobem odżywiania, który zakłada samo zwiększenie podaży tłuszczów przy ograniczeniu jednoczesnym spożywania węglowodanów. Aby była jednak skuteczna i w żadnym wypadku nie stanowiła zagrożenia dla naszego organizmu, przeprowadzana powinna być tylko i wyłącznie pod kontrolą dietetyka oraz lekarza.

Należy na tej diecie jeść poszczególne składniki w odpowiednich proporcjach. Mowa o węglowodanach, białkach oraz tłuszczach. W codziennej oraz standardowej diecie węglowodany stanowią około 50 procent, białka 15 procent, a tłuszcze 35 procent wszystkich posiłków.

W ketogenicznej diecie proporcje te są różne diametralnie. Dieta ketogenna zakłada jedzenie posiłków, w których aż osiemdziesiąt do dziewięćdziesiąt procent stanowią tłuszcze, a białko i węglowodany około 10-20 procent. U osób, które nie są na diecie węglowodany są głównym źródłem energii. W organizmach osób na ketogenicznej diecie węglowodanów jest niewiele, a więc samo źródło energii jest niestety niewystarczające. 

Jakie są zalety diety ketogenicznej?

Zaletą niewątpliwą ketogenicznej diety jest to, że przez pierwsze dwa lub też trzy miesiące jej stosowania czujemy się lekko. Jesteśmy także pełni energii. Do tego poprawione mamy nasze samopoczucie. Celem głównym ketogenicznej diety jest spadek masy ciała oraz rzeczywiście, trzymanie się restrykcyjne zasad diety sprawia, że waga bardzo dynamicznie spada.

Ponieważ samo wykorzystanie glukozy jako źródła energii ograniczone zostaje, jest wykorzystywana ona przez nerwowy układ. Dochodzi zatem do spadku samej ilości glikogenu, a więc wielocukru, który jest zbudowany z cząstek glukozy pojedynczych. Spadek samej ilości glikogenu sprawia, że zmniejsza się także sama ilość wody, którą wiązał glikogen gromadzony w mięśniach. W tego efekcie znacznie spada masa naszego ciała.

Nie bez powodu także dieta ketogeniczna polecana jest dla pacjentów, którzy chorują na padaczkę. Szczególnie mowa o dzieciach, które się zmagają z lekooporną padaczką.

Profesjonalny jadłospis zostanie nam przepisany przez dietetyka, oczywiście po uprzedniej konsultacji. Niczego nie róbmy na własną rękę. Byłoby to dosyć ryzykowne. Nigdy nie wiadomo jakie miałoby to poważne konsekwencje. Lepiej nie ryzykować.