Dlaczego boli ząb?

Ból, którego doświadczamy w jamie ustnej, może być różnego pochodzenia. Precyzyjne określenie przyczyny bólu jest bowiem podstawą do skutecznego leczenia. Dlatego wyróżnia się: bóle zęba zębopochodne, bóle zęba niezębopochodne oraz bóle błony śluzowej jamy ustnej.

Ból zębopochodny – skąd się bierze i co jest przyczyną?

Ból tego rodzaju powstaje najczęściej na skutek procesu zapalnego toczącego się w tkance zęba. Zalicza się do nich elementy twarde, takie jak: szkliwo, zębina i cement oraz miazgę zębową, w której znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. W momencie, kiedy w obrębie miazgi rozwija się zapalenie, powstaje wysięk, który uciska na zakończenia nerwowe, tym samym generując ból. Do głównych przyczyn bólu zębów zaliczają się:

  • próchnica,
  • zapalenie miazgi,
  • urazy i zabiegi,
  • nadwrażliwość.

Próchnica

Jest to choroba zębów wywołana przez bakterie próchnicotwórze, które powodują demineralizację, a następnie proteolizę tkanek zębowych. Ból towarzyszący próchnicy pojawia się, kiedy proces chorobowy toczy się na granicy szkliwa i zębiny. Wtedy też odczuwane mogą być nieprzyjemne doznania podczas jedzenia ciepłych i zimnych pokarmów, spożywania słodyczy, picia, a nawet przy szczotkowaniu zębów. W przypadku próchnicy bardzo ważne jest szybkie podjęcie działania leczniczego, ponieważ proces próchnicowy, który szerzy się głębiej w tkance zębów, może prowadzić do nasilonego zapalenia, a później nawet do martwicy.

Zapalenie miazgi

Tego rodzaju ból jest krótki, pojawia się samoistnie i zazwyczaj nie ma dużego natężenia. Zazwyczaj ustępuje po zażyciu środka przeciwbólowego, jednak nie zatrzymuje to procesu chorobotwórczego, jakim jest próchnica. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest wizyta u stomatologa, który zastosuje leczenie zahamowujące proces zapalny. W niektórych przypadkach może być konieczne podjęcie leczenia kanałowego, na które mogą wskazywać silne, pulsujące i ćmiące bóle w obrębie jamy ustnej. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do martwicy miazgi, która może być niebezpieczna dla zdrowia ze względu na często towarzyszący jej ropień mogący rozprzestrzeniać się na sąsiednie tkanki.

Ból po zabiegu

W tym przypadku ból jest konsekwencją leczenia stomatologicznego i związany jest ze śródoperacyjnym uszkodzeniem tkanek. Natężenie bólu może być różne, co będzie zależeć w głównej mierze od rozległości przeprowadzonego zabiegu. Najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach, osiągając największe nasilenie w pierwszych dobach po zabiegu. Ból zwykle towarzyszy operacjom, takim jak:

  • ekstrakcja zęba,
  • operacje na przyzębiu np. nacięcie dziąsła,
  • osadzenie implantu,
  • wycinki błony śluzowej do badania histopatologicznego.

Po takiej ingerencji bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i zastosować się do wytycznych podanych przez stomatologa. Natomiast w celu łagodzenia bólu można sięgnąć po leki przeciwbólowe z komponentą przeciwzapalną np. tabletki zawierające deksketoprofen oraz po chłodzące kompresy, przykładane na miejsce zabiegu.

Tagged