Dowiedzmy się czy liszaj jest zaraźliwy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy liszaj jest zaraźliwy? Liszaj płaski w przeciwieństwie do zakaźnego liszajca jest niezakaźny. W przypadku drugiego występuje głównie poprzez kontakt z chorą osobą lub też jej rzeczami, na przykład ręcznikami czy też odzieżą.

Różnica pomiędzy liszajem płaskim i liszajem zakaźnym

Odpowiedzieliśmy już na pytanie czy liszaj jest zaraźliwy. Powiedzmy sobie nieco tego o różnicach pomiędzy liszajem płaskim oraz liszajem zakaźnym. Czynnikiem głównym, który wywołuje objawy to infekcja skóry, za którą stać może na przykład złocisty gronkowiec.

Różnica pomiędzy chorobami tymi polega również na wyglądzie skórnych zmian. W przypadku płaskiego liszaja są to głównie wykwity grudkowe błyszczące, które mogą mieć linijny układ. Zaś w przypadku zakaźnego liszajca na skórze się pojawiają strupy złoto-miodowe, które są zbudowane z bardzo wielu warstw. Głównie pojawiają się one na twarzy, rękach, jak i także na szyi. Unikać należy bezwzględnie bezpośredniego dotykania okolic zajętych.

Musimy przyznać, że nazwa podobna sprawia, że ludzie niezmiernie często ze sobą mylą liszaj i liszajec. Są to schorzenia ze sobą niezwiązane. Liszaj jest schorzeniem przewlekłym błon śluzowych czy też skóry, którego sama przyczyna nie jest kompletnie znana. Liszajec z kolei jest chorobą, która wywołana jest przez bakterie. Jej objawy ustępują często w sposób samoistny. Jednak się zdarza, że do leczenia wykorzystywane są antybiotyki.

Liszajec jest chorobą, która powoduje zapalny proces w obrębie skóry właściwej czy też skóry. U osoby chorej, chociaż jest to zależne od rodzaju liszajca, mogą się pojawić pęcherze.

Leczenie liszaja płaskiego

Z uwagi na to, że przyczyny liszaja płaskiego nie są znane dobrze, to u chorych stosuje się jedynie objawowe leczenie. Ma ono na celu złagodzenie wszelkich objawów choroby. Pacjentom się podaje przeciwhistaminowe leki. Leki tego typu między innymi znacznie łagodzą swędzenie.

Jeśli objawy się zaczynają nasilać czy też występują przez bardzo długi czas, to choremu się podaje tak zwane glikokortykosteroidy w dawkach średnich. Także się zdarza, że jest stosowany zabieg rozjaśnienia skóry przy wykorzystaniu światła. Osoby, u których choroba odporna jest na leczenie także otrzymują cyklosporynę czy też retinoidy. Również się podaje sterydowe maści. Redukują one zaczerwienienia oraz także opuchliznę.

 W walce z liszajem stosować można środki domowe, które w walce z chorobą na pewno pomogą. Zaleca się chociażby płukanki z siemienia lnianego czy też z malwy. Można także przyjmować olej z czarnuszki.