Garderoba na poddaszu. Wady, zalety, praktyczne wskazówki

Garderoba na poddaszu ułatwi ci utrzymanie porządku i będzie dobrym miejscem do przechowywania ubrań oraz sprzętów sezonowych. W szybki i niekosztowny sposób wydzielisz ją cienką ścianką działową lub montując drzwi przesuwne.

Zalety garderoby na poddaszu

Planując garderobę na poddaszu, łatwo zagospodarujesz skosy i wnęki w ścianach. Zyskasz przestrzeń do przechowywania i zaoszczędzisz miejsce w innych częściach domu, w których trzeba byłoby ustawiać szafy i komody na ubrania. Zanim zaczniesz projektować i urządzać garderobę, zadbaj o właściwą izolację poddasza. Porady dotyczące materiałów i technik ocieplenia znajdziesz m.in. w serwisie Budogram.

Poddasze w domu znajduje się w tzw. strefie nocnej. Jest to część domu przeznaczona wyłącznie dla domowników. Urządzając tam garderobę, masz pewność, że goście nie będą zaglądali do tego pomieszczenia. A dzięki temu, że jest oddalona od codziennego gwaru, każdą stylizację stworzysz w pełnym skupieniu i koncentracji. 

Największe wady garderoby na poddaszu

Organizując garderobę na piętrze, trzeba liczyć się też z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest utrudniony dostęp do światła dziennego. Nawet jeśli znajduje się tam okno dachowe lub lukarna, w takim pomieszczeniu może być ciemno i garderoba będzie wymagała zamontowania dodatkowych źródeł światła sztucznego. Ta trudność wpływa też niekiedy na gorszą wentylację. Nadmierna wilgoć może osadzać się na ubraniach i powodować przykry zapach stęchlizny, a nawet przyczyniać się do rozwoju grzybów i pleśni, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie. 

Jeśli samodzielnie projektujesz garderobę na poddaszu, dobrze wymierz miejsce do zaadaptowania pomieszczenia i zaplanuj rozłożenie wieszaków, koszy i szafek. W innym przypadku przestrzeń szybko się zagraci i trudno będzie utrzymać w niej porządek. 

Jak urządzić garderobę na poddaszu? Wskazówki

Nie każdy projekt domu ma osobno wydzieloną garderobę, a niekiedy jest ona zaplanowana w niewygodnym miejscu, np. przy wejściu do garażu na parterze. Istnieje jednak kilka szybkich i niedrogich sposobów na wydzielenie osobnej przestrzeni dla swoich ubrań na poddaszu. Są to np.:

  • lekkie ścianki działowe – dzięki nim możesz wydzielić garderobę np. z części dużej sypialni na poddaszu. Taka konstrukcja powstaje z aluminiowych profili mocowanych do ścian i płyt karton-gips. Ściana jest cienka i możesz ją pomalować lub okleić tapetą. W ten sposób stanie się spójna z wystrojem pomieszczenia i niemal niezauważalna. Wejście do garderoby zasłoń np. drzwiami przesuwnymi lub pozostaw je widoczne – stworzysz wtedy modne w ostatnim czasie wrażenie wielowymiarowości i efektu niedomknięcia;
  • parawany – najszybszy i wymagający najmniej wysiłku sposób na wydzielenie odrębnego miejsca dla ubrań. W sprzedaży dostępne są przegrody z drewna, bambusa, wikliny, tkaniny, plastiku i szkła. Duży wybór sprawia, że łatwo dopasujesz parawan do stylistyki wnętrza i będzie on nie tylko funkcjonalną ścianą, ale też elementem dekoracyjnym. 
Tagged