Gdzie wybrać się na wycieczkę górską?

Krajobraz Polski charakteryzuje się rozmaitością ukształtowania terenu. Stwarza korzystne warunki dla zwolenników spacerów po plaży, pływania łódką, kajakiem, jazdy na rowerze, a także przechadzek górskich. Zwolennicy południowych terenów mają na pewno spory dylemat, organizując weekendowy lub wakacyjny wyjazd, ponieważ obfitość wierzchołków i wzniesień na tym obszarze jest imponująca. Do dyspozycji są pasma Tatr, Bieszczad, Beskidów, Pienin, Sudetów, Karkonoszy i wiele innych.

Jak przygotować się do wycieczki?

Wycieczki w góry zawsze wymagają specjalnego przygotowania. Specyfika tego krajobrazu sprawia, że należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, obuwie, odzież, plecaki, kije dostępne tylko w profesjonalnych sklepach takich jak: http://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/polary.html. Zmienne warunki pogodowe, nierówność terenu, wahania temperatury związane z wysokością często stają się przyczyną wypadków, uszkodzeń ciała, a czasem również interwencji ratowników. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przede wszystkim należy zadbać o niezbędne akcesoria.

Góry z dziećmi lub bez

O tym gdzie udać się na trekking powinny decydować nasze warunki fizyczne i zdrowotne oraz towarzystwo, z jakim będziemy podróżować. Dla osób z dolegliwościami chorobowymi, np. sercowymi, nie poleca się zdobywania wysokich szczytów i doprowadzania organizmu do granic wytrzymałości. Szlak na Rysy, Giewont, Czerwony Wierch mógłby się okazać problematyczny i skończyć się angażowaniem służb TOPR.

Podobnie jest z podróżowaniem z małymi dziećmi. Trzeba dobrze znać swoje pociechy, aby określić dystans, na jaki można sobie pozwolić. Często czas przebycia drogi należy pomnożyć kilkakrotnie, dlatego wychodzenie wczesną porą jest cenną radą. Jeżeli wybieramy się w obcy teren, bezwzględnie należy zapoznać z mapą oraz wskazówkami turystów, bloggerów, którzy eksplorowali go wcześniej. Warto też zapytać w grupie na portalu społecznościowym jak wygląda aktualna sytuacja na szlaku.

Na beztroskie rodzinne wypady można polecić Beskidy, które obfitują w stosunkowo niewielkie wzniesienia. Większość z nich oscyluje w granicach 1000m npm. Spośród nich wybija się jedynie Babia Góra z wysokością 1725 m npm, ale jej zdobycie z odpowiednim przygotowaniem i wybraniem najłagodniejszej drogi z Przełęczy Krowiarki nawet emerytom nie sprawia trudności. Warto polecić Beskid Wyspowy, który charakteryzuje się odrębnością poszczególnych wzniesień (wysepek) i sprawia, że  zdobywanie każdego z nich jest odmienną przygodą, którą trzeba zacząć od podstaw. Na dodatek jest pełen górskich polanek z niesamowitymi widokami na Tatry, Gorce czy Pieniny, na których zawsze można urządzić rodzinny piknik.

Nie ważne, gdzie pójdziemy. Zawsze na pierwszym miejscu powinno stać bezpieczeństwo i komfort. Dlatego odpowiednie obuwie w trekkingu to podstawa i trzeba go szukać w specjalistycznych sklepach, takich jak np. https://www.e-horyzont.pl/marki/meindl.html„. Często otarcia potrafią sprawić taki ból, że uniemożliwiają dalsze podróżowanie. Najpowszechniejsze kontuzje to złamania kończyn, zwichnięcia kostek, nie mówiąc już o dramatycznych konsekwencjach poślizgnięć. Nawet najmniejsza górka może okazać się zdradziecka, dlatego nie wolno jej bagatelizować, zwłaszcza podróżując z dziećmi.

Góry – piękno spotkania z naturą

Odkrywanie Polski daje możliwość eksploracji przeróżnych form terenu. Każdy turysta z pewnością zachwyci się urokiem Pienińskiego Parku Narodowego ze swoimi wapiennymi szczytami: Sokolicą i Trzema Koronami oraz przełomem Dunajca. Zapierające dech w piersiach są bezkresne polany Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej oraz widoki, jakie oferuje Babia Góra lub Śnieżka. Kontakt z przyrodą jest bezcenny.

Tagged