Jak chronić się przed szpiegowaniem przez bliską osobę?

Szpiegostwo to problem, który dotyka sporej liczby związków. Oprogramowanie umożliwiające śledzenie drugiej osoby jest coraz łatwiejsze do zdobycia. Z tego względu warto zadbać o prywatność od razu, gdy pojawią się pierwsze podejrzenia.

Twoja prywatność może zostać szybko przechwycona

Przypadków szpiegostwa pomiędzy partnerami jest niestety coraz więcej. Wiele osób, będąc w bliskiej relacji, nie czuje się w pełni bezpiecznie – na próbę wystawiane są ich traumy, głęboko skrywane emocje czy problemy dotyczące funkcjonowania w związku. Niekiedy zdarza się, że zazdrość, niska samoocena lub poczucie niedocenienia przemienia się w toksyczną potrzebę kontroli.

Osoba, która śledzi partnera, najczęściej motywuje swoje działania chęcią zapobiegnięcia zdradzie lub znalezienia jej dowodów. Często jednak nie ma realnych powodów do podejrzeń – do żadnej zdrady nie dochodzi, a ataki na prywatność drugiej połówki szkodzą najbardziej właśnie jej. Zdrowy związek powinien być budowany na trwałych fundamentach, spośród których jedną z najważniejszych kwestii jest zaufanie, a także poszanowanie granic drugiej osoby. Gdy do gry wkracza podejrzliwość i paranoiczny strach przed skrzywdzeniem, mogą wystąpić poważne problemy. Pozbawienie autonomii ma także bardzo negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie, wstrzymując nasz rozwój i ograniczając swobodę w codziennym życiu.

Przejęcie kontroli nad prywatnością jest stosunkowo proste

By zyskać kontrolę nad prywatnymi informacjami danej osoby, wcale nie potrzeba wiele. W praktyce wystarczy przejąć jej telefon – to urządzenie, które zazwyczaj przechowuje wszystkie istotne dane: od SMS-ów i wiadomości głosowych, poprzez lokalizację GPS, po historię wyszukiwania. Jeśli partner zainstaluje na Twoim telefonie oprogramowanie szpiegowskie, jest duża szansa, że będzie mieć wgląd w praktycznie wszystko, co robisz – niezależnie od tego, czy odwozisz dzieci do przedszkola, uczysz się nowego języka z aplikacji, rozmawiasz ze znajomymi czy chcesz po prostu udać się na nieplanowany wyjazd za miasto.

Aplikacje szpiegowskie są szeroko dostępne, także w ramach darmowych wersji. Ich instalacja również nie jest trudna – najczęściej wystarczy fizyczny dostęp do telefonu, na którym mają się znaleźć. Skuteczna obrona jest zatem niezwykle ważna, podobnie jak wytyczanie pewnych granic w związku.

Jak chronić się przed aplikacjami szpiegowskimi?

Choć stale powstają kolejne programy umożliwiające śledzenie smartfona, sposobów na ochronę swojej autonomii jest stosunkowo niewiele. Do najskuteczniejszych należy jednak aplikacja UseCrypt Messenger. To komunikator autorstwa polskiej firmy, wykorzystywany między innymi przez administrację publiczną i pracowników wysokiego szczebla w dużych firmach. Oprogramowanie tego typu zapewnia wysoki stopień ochrony przed potencjalnym wyciekiem danych. Aplikacja umożliwia porozumiewanie się z innymi za pomocą bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Co więcej, telefon weryfikuje, czy nie ma ryzyka, że w trakcie rozmowy będziemy monitorowani przez zewnętrzny program. Dzięki temu nie ma obawy, że nasz zhakowany smartfon będzie źródłem wiedzy dla szpiega. Mało tego – jeśli komunikator wykryje, że połączenie nie jest bezpieczne, wstrzyma wysyłanie informacji. UseCrypt Messenger zdobył uznanie wielu ekspertów, a teraz dostępny jest w ramach sieci Plus.