Jak dbać o cerę?

Jednolita, gładka i promienna cera bez wyprysków to marzenie większości kobiet w każdym wieku. Niestety raczej ciężko osiągnąć taki efekt bez codziennej pielęgnacji. Co więcej, aby uzyskać zadowalające rezultaty, warto zadbać o to, aby robić to w sposób prawidłowy. Oczywiście podstawą są działania zewnętrzne, czyli właściwie dobrane kosmetyki i sposób ich aplikacji, jednak nie bez znaczenia pozostają takie aspekty jak zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie czy zmiana niektórych szkodliwych przyzwyczajeń. Sprawdź, jak dbać o cerę, aby wydobyć z niej naturalne piękno!

Dlaczego codzienna pielęgnacja twarzy jest tak ważna?

Skóra twarzy każdego dnia narażona jest na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą znacząco pogorszyć jej kondycję. To między innymi makijaż, zanieczyszczenia, promieniowanie UV, nieodpowiedni styl życia, dojrzewanie, stres, choroby, a nawet proces starzenia sprawiają, że naturalne mechanizmy naszej skóry zostają zaburzone.

Nadmierne przetłuszczanie i pojawiające się niedoskonałości, a może przesuszenie i uwidaczniające się naczynka? To nie musi być historia Twojej cery! Regularna i świadoma pielęgnacja twarzy może nie tylko znacząco wspomóc regenerację skóry, ale również prowadzić do zupełnego pozbycia się wielu typowych problemów!

Pamiętaj, że opisane poniżej czynności i metody nie mogą zastąpić konsultacji u dermatologa czy kosmetologa. Każdy z nas ma inny typ cery i narażony jest na działanie innych czynników, dlatego warto skonsultować swój przypadek indywidualnie u specjalisty.

Ile razy dziennie należy myć twarz?

Podstawą zewnętrznej pielęgnacji twarzy jest jej oczyszczanie. Na naszej skórze gromadzi się wiele zanieczyszczeń, takich jak nadmiar sebum, kurz, resztki makijażu, martwy naskórek czy toksyny. Nie tylko tworzą one barierę dla kosmetyków (np. kremów czy serum), ale również bezpośrednio wpływają na przyspieszenie starzenia się skóry, pogorszenie jej kolorytu, a także zatykanie porów i powstawanie zaskórników.

Proces oczyszczania twarzy to etap wstępny do jej dalszej pielęgnacji, który powinien być przeprowadzany dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Częstsze mycie twarzy może za bardzo wysuszać skórę i doprowadzić do zaburzenia jej naturalnego pH. Osoby z mocno przetłuszczającą się cerą mogą oczyszczać twarz częściej, jednak z zachowaniem ostrożności i wykorzystaniem odpowiednich produktów chroniących przed podrażnieniem.

Czego potrzebuje skóra twarzy?

Prawdę mówiąc, każdy z nas wymaga czegoś innego, gdyż (tak jak było to już wspomniane) mamy różne typy cery. Można jednak wyodrębnić pewne wspólne elementy, które sprawdzą się niezależnie od indywidualnych potrzeb skóry. Będą to:

  • kosmetyki z filtrem UV,
  • dieta bogata w cynk, potas, żelazo, miedź i krzem,
  • witamina C, A, E i witaminy z grupy B (najlepiej zarówno w diecie, jak i kosmetykach),
  • odpowiednie nawodnienie organizmu (minimum 1,5 litra wody dziennie),
  • trójstopniowa pielęgnacja cery: oczyszczenie, tonizowanie, nawilżenie,
  • kosmetyki naturalne bez sztucznych, szkodliwych składników.

Dobroczynne działanie mogą wykazywać także zawarte w produktach do pielęgnacji twarzy składniki aktywne, takie jak peptydy, ceramidy, retinol, kwas hialuronowy i glikolowy, koenzym Q10 czy d-pantenol.

Etapy codziennej pielęgnacji

Tonizacja skóry

Prawidłowa pielęgnacja twarzy opiera się także o każdorazowe tonizowanie po zakończonymmyciu. Wiele osób popełnia błąd, zupełnie nie używając toniku. Kosmetyk ten łagodzi i odświeża skórę, przywracając jej prawidłowe, kwaśne pH. Toniki mogą regulować pracę gruczołów łojowych i potowych, a także zwężać pory dlatego ten krok jest szczególnie ważny dla osób z cerą tłustą i trądzikową.

Niewielką ilość toniku nałóż na płatek kosmetyczny i raz po raz delikatnie przykładaj do twarzy, unikając pocierania. Poczekaj, aż się lekko wchłonie i przejdź do nakładania serum lub kremu.

Istnieją różne rodzaje toników, które możesz dowolnie dobrać do swoich potrzeb. Mogą być to preparaty łagodzące, nawilżające, odświeżające, złuszczające, a także uniwersalne.

Serum odżywiające

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o cerę problematyczną, koniecznie zaopatrz się w dobre serum dopasowane do konkretnego rodzaju cery. Tego typu kosmetyki to prawdziwe bomby składnikowe, które potrafią dogłębnie wnikać w skórę twarzy i mogą widocznie odmienić jej wygląd.

Kilka kropel serum rozprowadź opuszkami po całej twarzy lub w konkretnym miejscu. Nakładaj na jeszcze wilgotną od toniku skórę.

Pamiętaj, że nawet najlepsze serum nie zastąpi kremu nawilżającego, dlatego te specyfiki zawsze powinny być stosowane razem. Niektóre produkty tego typu nie są przeznaczone do codziennego stosowania, tak więc zawsze trzymaj się wskazówek producenta.

Ochrona i nawilżenie cery

Ostatnim etapem rytuału pielęgnacyjnego jest dobry, bogaty krem nawilżający, dopasowany do typu cery oraz delikatny krem pod oczy. Najlepiej dbać o cerę w sposób zróżnicowany i zaopatrzyć się w krem zarówno na dzień, jak i na noc, gdyż w zależności od pory dnia potrzeby naszej skóry są nieco inne.

Kremy na dzień są zazwyczaj lżejsze i nadają się do użycia pod makijaż, skupiając się przy tym na nawilżeniu i ochronie przeciwsłonecznej. Natomiast kremy na noc mają gęstszą konsystencję i są bogate w składniki aktywne, które w trakcie snu przyspieszają regenerację.

Najlepiej sprawdzają się produkty z kwasem hialuronowym, witaminą C czy peptydami, które przy regularnym stosowaniu mogą działać odmładzająco i rewitalizująco, a także pomogą ochronić skórę przed utratą wilgoci.

Peeling i maseczka — kiedy i jak ich używać?

Warto pamiętać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Peelingi potrafią wzmocnić efekt oczyszczania, a do tego zwiększać penetrację składników aktywnych z serum czy kremu. Najlepiej postawić na regularne złuszczanie, 1 – 2 razy w tygodniu, dobierając produkt do rodzaju cery.

Do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny. Natomiast peeling mechaniczny (drobnoziarnisty) możesz stosować, jeśli Twoja skóra nie sprawia większych trudności pielęgnacyjnych.

Nie mniej ważne od regularnych peelingów są maseczki, które mają bogaty skład, wykazują wieloaspektowe, skoncentrowane działanie i w zależności od potrzeb skóry stwarzają szansę na stosunkowo szybką poprawę jej wyglądu. Gama maseczek jest ogromna, tak więc z pewnością i Ty znajdziesz swoje ulubione.

Maseczkę warto nałożyć przynajmniej raz w tygodniu, po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Zawsze trzymaj się zaleceń producenta.

Pielęgnacja cery w zależności od jej typu i szczególnych wymagań

W zależności od tego, jaki masz typ cery, Twoja rutyna pielęgnacyjna będzie składała się z nieco innych kosmetyków:

  • Cera tłusta
    Jeśli masz cerę tłustą, powinnaś unikać kosmetyków na bazie olejów i alkoholu, a postawić na te nawilżające, matujące i regulujące pracę gruczołów łojowych.
  • Cera sucha
    Jeśli masz cerę suchą, fundamentem pielęgnacji powinno być regularne nawilżanie. Warto postawić na kremy i serum bogate w składniki odżywcze, na bazie kwasu hialuronowego i pantenolu. Mogą być lekko natłuszczające, dzięki czemu skóra na dłużej utrzyma wilgoć.
  • Cera mieszana
    Jeśli masz cerę mieszaną, koniecznie wybieraj łagodne kosmetyki o fizjologicznym pH, które zapewnią optymalne warunki i zabezpieczą skórę twarzy przed drobnoustrojami.
  • Cera normalna
    Jeśli masz cerę normalną, nie oznacza to, że możesz stosować każdy kosmetyk. Najlepszym wyborem będą produkty lekko nawilżające i normalizujące, a także zawierające filtr UV.

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej innym problemom, z którymi może borykać się Twoja skóra i sposobom na radzenie sobie z nimi:

  • Trądzik

Jeśli masz trądzik, wybieraj tylko kosmetyki nawilżające, łagodzące i antybakteryjne. Unikaj produktów oleistych, które mogłyby zatkać pory.

  • Popękane naczynka

Do cery, której charakterystyczną cechą są mało elastyczne naczynia krwionośne (co objawia się powstawaniem tzw. pajączków) należy używać tylko delikatnych kosmetyków. Świetnie sprawdzają się naturalne kremy z wyciągiem z kasztanowca, witaminą K oraz C i pantenolem, które mogą zmniejszać widoczność naczynek, a nawet je uszczelniać.

  • Zwiększona wrażliwość
    W przypadku skóry szczególnie wrażliwej na działanie różnych czynników zewnętrznych powinnaś postawić na delikatne oczyszczanie (np. dla cery alergicznej) oraz odżywczy krem ze składnikami łagodzącymi i lekko natłuszczającymi.
  • Pierwsze oznaki starzenia
    Do cery dojrzałej najlepiej sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem substancji neutralizujących wolne rodniki, które mogą pomóc ochronić skórę przed utratą jędrności. Sojusznikami w walce z oznakami starzenia są także witamina C, kwas hialuronowy, komórki macierzyste, peptydy, retinol czy koenzym Q10.

Jak dbać o cerę? — Podsumowanie

Jeżeli chcesz zachować dobrą kondycję skóry twarzy, musisz o nią prawidłowo dbać poprzez codzienną pielęgnację. Powinna ona składać się z oczyszczania, tonizowania oraz nawilżenia i odżywienia. Należy przy tym stosować odpowiednie kosmetyki, dobrane indywidualnie do rodzaju cery.

Ważne dla wyglądu skóry są także zdrowa dieta i nawyki. Pamiętaj, że jeśli masz poważne problemy ze skórą, powinnaś bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Próba leczenia na własną rękę może pogorszyć stan Twojej skóry.

Tagged