Jak dbać o pędzle do makijażu?

Jak dbać o pędzle do makijażu?

Utrzymanie pędzli do makijażu w czystości jest niezwykle istotne, ponieważ mają one bezpośredni kontakt z naszą skórą. Pędzle tworzą doskonałe środowisko do rozwoju różnego rodzaju bakterii, które mogą uczulić skórę twarzy, powodować powstawanie krostek lub nawet doprowadzić do infekcji. Właściwe czyszczenie pędzli uchroni nas przed tego rodzaju zagrożeniem i zagwarantuje perfekcyjny makijaż. Czy wiesz jak czyścić pędzle do makijażu? W tym artykule przedstawimy skuteczne i łatwe sposoby, aby zadbać o higieniczną czystość akcesoriów do makijażu.

Czym myć pędzle do makijażu?

Najłatwiej rozpocząć od podstawowego rozróżnienia pędzli do makijażu. Pędzle mogą posiadać włosie naturalne lub syntetyczne. Oba rodzaje pędzli są równie popularne, jednak ich czyszczenie wygląda inaczej. Pędzle z włosia syntetycznego są bardziej odporne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jeżeli używamy pędzla do podkładu lub innych płynnych kosmetyków najlepiej oczyścić pędzel płynem micelarnym, lub olejkiem do twarzy, które dokładnie rozpuszczą kosmetyk osadzony na pędzelku.

Pędzle z włosia naturalnego wymagają większej delikatności i ostrożności w doborze środków czyszczących. Najlepiej używać delikatnego szamponu, na przykład szamponu dla dzieci lub pianki do twarzy. Jeżeli posiadamy różne rodzaje pędzli i szukamy uniwersalnego sposobu czyszczenia, wiele kobiet stosuje szare mydło w kostce i letnią wodę. Szare mydło usuwa bakterie i skutecznie oczyszcza pędzle do makijażu, przy czym jest wystarczająco delikatne, aby nie niszczyć pędzli podczas czyszczenia.

Jak czyścić pędzle do makijażu?

O czystość pędzli warto dbać na bieżąco, czyszcząc je regularnie po każdym użyciu. Szczególnie pędzie do podkładu i korektora, które już po jednorazowym użyciu kosmetyku mają sklejone włosie. Dlatego najlepiej do aplikacji podkładu sprawdzają się pędzle z włosiem syntetycznym, które każdorazowo można wyczyścić chusteczką z płynem micelarnym, bądź przepłukać, używając szarego mydła lub szamponu. Włosie syntetyczne schnie szybciej, więc pędzel będzie gotowy do kolejnego użycia już po kilku godzinach.

Dokładne czyszczenie pędzli należy wykonywać systematycznie, aby zapobiec rozwijaniu się bakterii na powierzchni pędzla, narażając się na kontakt brudnego pędzla ze skórą twarzy. Czyszczenie zaczynamy od dokładnego zamoczenia pędzla w letniej wodzie. Następnie niewielką ilość mydła lub szamponu rozprowadzamy w zagłębieniu dłoni i aplikujemy na pędzel delikatnie okrężnymi ruchami, oczyszczając go z pozostałości makijażu. Na końcu dokładnie opłukujemy, aż do uzyskania czystej wody.

Tagged