Jak dbać o zęby, żeby były zdrowe?

Psujące się zęby to bardzo często początek innych chorób. Poznaj wskazówki, jak dbać o zęby, żeby były zdrowe i pozbawione próchnicy.Co robić, aby zęby się nie psuły?

Jeżeli Twoje zęby często się psująlub obawiasz się, że możesz mieć problemy z zębami w przyszłości, warto abyś rozważył następujące kwestie:

  • czy często chodzisz do dentysty?
  • jak często i długo szczotkujesz zęby?
  • co wchodzi w skład Twojej diety?
  • czy cierpisz na choroby przewlekłe?

 Zęby mniej będą się psuły, gdy zaczniesz je prawidłowo szczotkować – liczy się tu zarówno sposób, jak i długość tej czynności. Pomoże to usunąć niepożądany nadmiar płytki nazębnej. Istotna jest też odpowiednia jakość szczoteczki, jak również pasta do zębów, która zadba o Twoje szkliwo oraz piękny uśmiech. Na zdrowie zębów ogromny wpływ ma również dieta. Alkohol, papierosy, słodycze i śmieciowe jedzenie – wszystko to negatywnie wpływa na stan Twojego uzębienia. Warto systematycznie odwiedzać lekarza stomatolog takiego jak dentysta Wesoła – wizyty kontrolne mogą zapobiec bolesnemu i kosztownemu leczeniu w przyszłości.

Jak dieta wpływa na zdrowie Twoich zębów?

Dieta, która wpływa korzystnie na stan Twojego uzębienia powinna być bogata w:

  • Witaminę A
  • Witaminę D
  • Witaminę E
  • Fosfor
  • Wapń.

Fosfor – tak samo jak wapń, fosfor jest składnikiem budulcowym zębów. Znajdziesz go w produktach takich jak orzechy, wątróbka czy soja. Warto pamiętać, że do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu niezbędna jest witamina D. Produkty sprzyjające zdrowiu Twoich zębów to m.in.: jabłka, żółte sery, soja, ryby, marchew, zielona herbata.

 Czy pasta wybielająca niszczy szkliwo?

 Jeśli prawidłowo stosujesz pastę wybielająca, to nie powinna ona w negatywny sposób wpłynąć na szkliwo Twoich zębów. Używaj jej zgodnie z zaleceniami producenta, czyli ok. 3-4 razy w tygodniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem stomatologiem.

Przede wszystkim profilaktyka…

 Wizyta w gabinecie stomatologicznym zdecydowanej większości z nas nie kojarzy się z czymś miłym. Regularne badania kontrolne u stomatologa to absolutna podstawa – bez nich ciężko utrzymać odpowiedni stan uzębienia i piękny uśmiech. Jeśli któryś ząb lub dziąsło Cię bolą, nie ociągaj się z konsultację stomatologiczną. Podczas wizyty stomatolog może np. wyczyścić zęby z zalegającej na nich płytki nazębnej, może się zająć usunięciem kamienia nazębnego lub np. przeprowadzić zabieg fluoryzacji. Dentysty nie wolno się bać – w obecnych czasach leczenie bardzo często przebiega właściwie całkowicie bezboleśnie. Systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia zapobiegnie skomplikowanemu i kosztownemu leczeniu kanałowemu czy ekstrakcji (usunięciu) zęba. Współcześni dentyści mają do dyspozycji niezwykle dokładne mikroskopy, lupy stomatologiczne, nowoczesne lasery, specjalistyczne narzędzia oraz preparaty znieczulające potrafią zdziałać cuda. Nie ma zatem powodu by bać się i unikać takiej wizyty i niech zawsze przyświeca nam złota zasada, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. 

Tagged