Jak prawidłowo prać ręczniki? Poznaj 5 praktycznych wskazówek!

Jakże miło po gorącej kąpieli od razu otulić się przyjemnie miękkim i puszystym ręcznikiem! Radość z codziennych czynności może skutecznie odebrać Ci jednak szorstkość tkaniny. Jeszcze gorzej, gdy spotyka Cię niemiła niespodzianka w postaci zatęchłego zapachu. Czy można coś z tym zrobić? Poznaj 5 praktycznych wskazówek!

Ręczniki, tak jak każdy rodzaj tekstyliów, wymaga regularnego odświeżania. Niestety, źle przeprowadzone zabiegi piorące mogą doprowadzić do zbicia się włókien czy nawet nieprzyjemnego zapachu. Jak prawidłowo prać ręczniki, aby móc przez długi czas cieszyć się ich niezwykłą miękkością i komfortem użytkowania?

Zachowaj przestrzeń w bębnie pralki

Jak prać ręczniki? Jedna z zasad dotyczy poziomu wolnej przestrzeni, jaką trzeba zachować, aby włókna tkaniny nie były zbyt zbite. Chociaż istnieje pokusa zrobienia jednego większego prania, to w istocie przeładowanie bębna może prowadzić do gorszego rozprowadzania detergentu. Dotyczy to zarówno fazy prania właściwego, jak i płukania. Włókna ręcznika mogą sklejać się ze sobą pod wpływem resztek detergentu.

Odpowiednia temperatura prania

Niektórzy użytkownicy mogą mieć przekonanie, że niższa temperatura sprzyja dłuższej żywotności tkanin, w tym dość często pranych ręczników. W ich przypadku jednak sprawa ma się inaczej. Gruba struktura ręcznika będzie potrzebować wyższej temperatury prania niż na przykład cienkie koszulki. Odpowiedni będzie zatem program obejmujący pranie w 60 stopniach Celsjusza.

Płukanie ręczników

Chcąc uzyskać pożądaną miękkość i przyjemny zapach tkanin, należy zachować umiar w stosowaniu płynu do płukania, jeśli chodzi o pielęgnację ręczników. Jego nadmiar może prowadzić do zbyt silnego zbijania się i sklejania włókien, co da efekt odwrotny od zamierzonego. Dłuższe cykle płukań mogą mieć pozytywny wpływ na finalny efekt. Warto stosować profesjonalne płyny i żele do prania marki Gold Drop.

Pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów

Nieprzyjemne zapachy mogą pojawiać się w wyniku niewłaściwego suszenia, jak też zalegających we włóknach resztek płynu do płukania. W jaki sposób najszybciej i najprościej się ich pozbyć? Wystarczy namoczyć uprzednio ręcznik w misce wypełnionej wodą, do której należy dodać dwie szklanki octu spirytusowego. Tak namoczona tkanina ląduje w bębnie pralki. Po zakończeniu cyklu prania z ręcznika zniknie zarówno nieprzyjemny zatęchły zapach, jak i aromat octu.

Staranne suszenie ręczników

Etap suszenia jest również bardzo ważny, o czym nie należy zapominać. Idealnie byłoby rozwiesić pranie na świeżym powietrzu, uprzednio dobrze roztrzepując tkaninę. Taki zabieg pozwoli ograniczyć zagniecenia materiału. Jednak w sezonie jesienno-zimowym może to stanowić poważny problem. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas skorzystanie z suszarki bębnowej. W trakcie tego procesu włókna tkaniny na nowo się rozbijają, stając się mięciutkie i przyjemne w dotyku. Wielu użytkowników ceni sobie tę opcję, zwłaszcza jeśli chodzi o ręczniki, które dzięki niej odzyskują swoją chłonność i puszystość.  

Tagged